Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Maria Skłodowska-Curie ciekawostki

naukowcy Maria Skłodowska Curie ciekawostki życiorys
Email :159

Z czego słynie Maria Skłodowska-Curie ciekawostki i życiorys w skrócie. Jej osiągnięcia, wynalazki, odkrycia, za co dostała nagrodę Nobla. Wszystko, co warto wiedzieć o Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Skłodowska-Curie rodzina, młodość

1) Maria Skłodowska urodziła się w Warszawie. Była piątym dzieckiem rodziny nauczycielskiej. Jej ojciec Władysław uczył fizyki i matematyki, a matka Bronisława uczyła języka polskiego w szkole dla dziewcząt.

2) W wieku 9 lat spotkała ją tragedia. Jej siostra zmarła na tyfus, co spowodowało wielkie przygnębienie u małej Marii. Dwa lata później jej matka zmarła na raka. Biografowie uznają, że był to moment, kiedy kobieta stała się ateistką (straciła wiarę w Boga).

3) Gdy ukończyła gimnazjum w szkole żeńskiej, zdecydowała się wyjechać do rodziny ojca na wieś. Miała tam odpocząć i otrząsnąć się po obu tragediach rodzinnych. Z tego powodu miała rok przerwy w nauce.

4) Uniwersytet Latający, to tajna polska wyższa uczelnia, zwana też “babskim uniwersytetem”. Działał w latach 1882–1905. Wśród słuchaczek uniwersytetu była Skłodowska.

Maria Skłodowska-Curie ciekawostki życiorys
Rok 1890. Władysław Skłodowski (na krześle), Maria, matka Bronisława, siostra Helena. Maria Skłodowska-Curie ciekawostki

Maria Skłodowska-Curie ciekawostki z życia

5) W 1891 roku Skłodowska wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, aby podjąć studia na Sorbonie. Po skończeniu studiów, 25 lipca 1985 roku wzięła ślub z Pierrem Curie (Piotrem Curie), skromnym naukowcem francuskim. Mieli razem dwójkę dzieci – Irene i Eve.

6) 19 kwietnia 1906 r. ponownie Maria przeżyła tragedię. Jej mąż Pierre zginął podczas wypadku – został potrącony na ulicy przez konny wóz ciężarowy. Maria prowadziła od wtedy tzw. Dziennik Żałobny, w którym dawała upust swojemu bólowi i rozpaczy.

7) W kolejnym miesiącu po śmierci męża, objęła po nim katedrę fizyki na Sorbonie w Paryżu. Była pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku.

8) Wkrótce rzuciła się w wir pracy. Wspólnie ze znajomymi stworzyła nowatorski sposób nauczania. Uczniowie uczyli się w teatrach, muzeach i laboratoriach.

9) Niemałym skandalem okazał się jej romans z Paulem Langevinem. Mężczyzna był żonaty i miał dzieci. Związek Skłodowskiej-Curie z Langevinem trwał około roku. Prasa nie zostawiła na Marii suchej nitki, oskarżając ją o rozbijanie rodziny.

Maria Skłodowska-Curie ciekawostki życiorys Albert Einstein
Bruksela, 1911. Fragment zdjęcia naukowców. Z lewej na krześle Skłodowska-Curie, z prawej Albert Einstein. Maria Skłodowska-Curie ciekawostki

Maria Skłodowska-Curie – noblistka

10) Nagrodą Nobla została nagrodzona dwukrotnie – najpierw była to nagroda w dziedzinie fizyki, potem w dziedzinie chemii.

11) Po raz pierwszy w 1903 r. nagrodzono ją za badania nad promieniotwórczością. Nobla otrzymała wspólnie z mężem Piotrem Curie oraz francuskim fizykiem, Henri Becquerelem.

12) Po raz drugi otrzymała nagrodę Nobla w 1911 roku, za odkrycie dwóch pierwiastków: polonu i radu. Odkrytemu przez siebie pierwiastkowi nazwę polon nadała na cześć Polski.

13) Była pierwszym dwukrotnym laureatem tej nagrody, a zarazem pierwszą kobietą z Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.

Maria Skłodowska-Curie ciekawostki

14) Gdy wybuchła I wojna światowa, była z dala od swoich małych córek. Przebywały wtedy na wakacjach, pod opieką przyjaciółki noblistki. Maria postanowiła zostać we Francji, aby strzec próbki radu.

15) Podczas wojny wraz z córką Ireną jeździła na front i rannym żołnierzom robiła prześwietlenia roentgenowskie. Furgonetka którą jeździły, nazywana była “małą Curie”.

16) Jej dom w Paryżu zawsze był otwarty dla Polaków mieszkających na emigracji. Przyjaźniła się z Ignacym Paderewskim oraz Ignacym Mościckim i Stanisławem Wojciechowskim, późniejszymi prezydentami Polski. Odwiedziła ją delegacja Warszawskiego Towarzystwa Naukowego, której przewodził Henryk Sienkiewicz.

17) Maria Skłodowska-Curie przyjaźniła się z Albertem Einsteinem. Napisał o niej: “Pani Curie jest – ze wszystkich ludzi na świecie – jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem”.

18) O mało nie została członkinią Francuskiej Akademii Nauk. W 1911 r. odrzucono jej kandydaturę, ponieważ była kobietą, a nie mężczyzną.

naukowcy Maria Skłodowska Curie ciekawostki życiorys
naukowcy Maria Skłodowska Curie ciekawostki życiorys

Osiągnięcia Marii Skłodowskiej-Curie

19) Jej osiągnięcia naukowe były szeroko doceniane. Przyznano jej honorowe doktoraty uniwersytetów w Genewie, Edynburgu i Manchesterze. Była członkinią Akademii Nauk w Bolonii, Petersburgu i Pradze oraz członkinią Akademii Umiejętności w Krakowie.

20) Odkrycia Skłodowskiej-Curie wykorzystywano w radioterapii – leczeniu osób chorych na raka.

21) Pod koniec lat 20. XX wieku zdrowie Marii zaczęło coraz poważniej podupadać. Zaczęło się od stopniowej utraty słuchu i wzroku. Później stwierdzono u niej niedokrwistość aplastyczną, spowodowaną napromieniowaniem jakie otrzymała podczas prac naukowych z promieniotwórczymi pierwiastkami.

Warszawa pomnik Marii Skłodowskiej-Curie
Warszawa, fragment pomnika Marii Skłodowskiej-Curie. Foto: Alberto Cabello / cc by-sa 2.0

22) Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, podjęła starania o otwarcie Instytutu Radowego. Otwarto go 29 maja 1932 r. w Warszawie, przy ulicy Wawelskiej. Zasadziła wtedy obok instytutu trzy drzewa.

23) Maria Skłodowska-Curie zmarła o 4 rano 4 lipca 1934. Została pochowana na cmentarzu w Sceaux, obok męża Pierre’a Curie.

24) Powstało wiele biograficznych filmów o Marii Skłodowskiej-Curie. Noblistka doczekała się produkcji zarówno polskich, jak i zagranicznych. Liczne są także sztuki teatralne na jej temat, wystawianie do dziś.

25) Jej wizerunek był umieszczany na banknotach. Nie tylko na banknotach polskich, ale także francuskich i hiszpańskich.

banknot francuski Marii Skłodowskiej Curie mąż Piotr
1995. Francuski banknot. Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr

Na koniec

26) Polon, to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 84, masie atomowej 209 i gęstości 9196 kg/m³. To silnie radioaktywny metal, wykazujący typowe właściwości metalu. Ma barwę srebrzystoszarą. Występuje w śladowych ilościach, w rudach uranu oraz jako tlenek. Został odkryty przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża Pierre’a Curie w 1898 roku.

27) Rad, to pierwiastek chemiczny z grupy metali ziem alkalicznych. Występuje w stałym stanie skupienia i topi się w temperaturze 696 °C. Występuje naturalnie w rudach uranu, w formie tlenku RaO i wodorotlenku Ra(OH)2. Posiada 33 izotopy.

Maria Skłodowska-Curie ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Hans Christian Andersen
> Józef Piłsudski

Comments are closed

Podobne artykuły