Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Myszka Miki – wszystko, co warto wiedzieć

myszka Miki Mickey Mouse Walt Disney ciekawostki
Email :26

Poznaj historię i wielką karierę najsłynniejszej myszki świata. Walt Disney i Mickey Mouse. Myszka Miki ciekawostki

Narodziny Myszki Mickey

1) Myszkę Mickey po raz pierwszy Walt Disney (1901-1966) narysował w 1928 roku. Miał wtedy 26 lat.

2) Dlaczego powstała? W pewnym sensie dlatego, bo Disney stracił prawa do wcześniejszej stworzonej przez siebie – królika Oswalda. Dlatego Disney postanowił stworzyć postać, która będzie jeszcze bardziej znana i przyniesie mu duże pieniądze.

3) Gdy postać zabawnej myszki już istniała, Disney chciał nadać jej imię. Wymyślił dla niej imię Mortimer, na szczęście jego żona była innego zdania. Zaproponowała imię Mickey, zdrobnienie od imienia Michael (Michał).

Mickey Mouse w filmach

4) W filmie Miki po raz pierwszy wystąpił 15 maja 1928 r. Był to 6-minutowy, początkowo niemy film “Plane Crazy” (później dograno ścieżkę dźwiękową). Potem był jeszcze jeden film i oba przeszły niezauważone. Co innego dźwiękowy 7-minutowy film “Parowiec Willy” (Steamboat Willie) z 18 listopada 1928 roku. W tym filmie Mickey wcieliła się w rolę marynarza, a głosu udzielił jej osobiście Walt Disney. W 1932 r. Disney za ten film został uhonorowany nagrodą Oscara.

5) W 1935 roku Mickey przeszła lifting i od tej pory wygląda tak jak obecnie. Film uhonorowano Oscarem.

6) W 1940 r. Miki wystąpił w pełnometrażowym filmie “Fantazja”.

Walt Disney myszka Miki Mickey Mouse Walt Disney ciekawostki
Walt Disney, twórca myszki Miki w wieku 45. lat

Mickey na wojnie

7) Postać była już popularna w USA, nic więc dziwnego, że stanęła po stronie aliantów. Disney wykonał rysunki, które wspierały walkę z nazistami. Jeden z oryginalnych rysunków Disney stworzył dla Polskich Sił Zbrojnych. Myszka Miki stała na tle polskiego godła – orła na czerwonym tle. Później dla Polskich Sił Powietrznych powstał też rysunek z Kaczorem Donaldem.

Myszka Miki i przyjaciele

8) W zasadzie powinniśmy mówić i pisać nie myszka (bo to raczej sugeruje płeć nijaką lub żeńską), ale mysz. Bo Miki jest rodzaju męskiego. Początkowo w Polsce imię pisano Mickey, ale potem już spolszczono na Miki, aby brzmiało identycznie, jak w wymowie.

9) Miki ma przyjaciółkę, a raczej narzeczoną – myszkę Minnie. Na główce nosi czerwoną (lub różową) kokardę w białe kropki. Jej pełne imię i nazwisko brzmi: Minerva Mouse. Minnie ma dwie siostrzenice: Milly i Molly, kuzynkę Dalię oraz kota Figaro.

10) Miki ma psa Pluto, który najczęściej towarzyszy jego przygodom, jego przyjacielem jest Kaczor Donald (choć w komiksach wspólnie występują bardzo rzadko) oraz Goofy (w dosłownym tłumaczeniu: Głupkowaty) i Horacy (Horace Horsecollar).

11) Ten sympatyczny gryzoń wystąpił w stu kilkudziesięciu filmach i serialach, w ogromnej liczbie komiksów, a także w grach komputerowych. Przyniósł wytwórni Disneya nieprawdopodobne zyski. I choć zmierza już do setki, nie wybiera się na emeryturę.

Najdroższa mysz świata

12) W 2012 r. wyceniano prawa do nazwy i wizerunku myszki Mickey na 5 miliardów dolarów. Cały koncern Disneya wyceniano wówczas na ok. 40 miliardów. Korporację stworzyli bracia: Walt Disney i Roy Disney, 16 października 1923 roku. Obecnie w różnych krajach firma zatrudnia ok. ćwierć miliona ludzi.

Myszka Mickey ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Aleja Gwiazd Hollywood – ciekawostki
> Ciekawostki o Ameryce Południowej

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)