Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

artykuły

10 najsłynniejszych architektów świata

znani słynni architekci architektura ciekawostki architekt
Email :46

Słynni architekci

Choć architekci nie cieszą się aż tak dużą światową popularnością i sławą jak malarze, to również są oni twórcami sztuki i to na znacznie większą skalę. Poznaj 10 najsłynniejszych twórców, którzy zmienili wymiar światowej architektury.

1. Frank Lloyd Wright (1867-1959)

Amerykański architekt modernistyczny, uznawany za prekursora architektury organicznej. Znany przede wszystkim z wykorzystywania naturalnych materiałów budowlanych oraz stawiania na funkcjonalność. Uznawał, że każdy budynek powinien wynikać z otoczenia. Do jego największych dzieł należą: dom Fallingwater i Muzeum sztuki współczesnej Guggenheima w Nowym Jorku.

Muzeum Guggenheima Nowy Jork znani architekci
Muzeum Guggenheima, Nowy Jork. Foto: (c) Sadurski.com

2. Le Corbusier (1887-1965)

Szwajcarski architekt, określany jako prekursor modernizmu, a także łączony z puryzmem i brutalizmem. Zrewolucjonizował architekturę współczesną, wyznaczając podstawowe zasady modernizmu. Jego największymi dziełami są: kaplica Notre Dame du Haut oraz Villa Savoye.

słynni architekci Las Vegas Frank Gehry
Las Vegas, USA. Lou Ruvo Center for Brain Health. Foto: (c) Sadurski.com

3. Frank Gehry (ur. 1929)

Amerykański architekt dekonstruktywizmu, znany z niepowtarzalnych konstrukcji nastawionych na różnorodność kształtów i nieszablonowość. Laureat Nagrody Pritzkera. Autor Muzeum Guggenheima w Bilbao, Tańczącego Domu w Pradze, a także Gehry Tower w Hanowerze.

Antoni Gaudi słynni architekci
Słynni architekci: Antoni Gaudi

4. Antoni Gaudi (1852-1926)

Hiszpański architekt, znany z rzeźbiarskiego i secesyjnego stylu. Często wykorzystywał łuki paraboliczne, zawiłe desenie i czerpał z inspiracji w naturze. Uznawany przez to za prekursora architektury biomorficznej. Do najsłynniejszych dzieł Gaudiego należą: katedra Sagrada Familia, Casa Mila czy Pałac Guell, wszystkie w Barcelonie.

Dongdaemun Seul Korea Południowa Zaha Hadid
Dongdaemun w Seulu (Korea Południowa) przypomina ogromne UFO. Projekt: Zaha Hadid, foto: (c) Sadurski.com

5. Zaha Hadid (1950-2016)

Brytyjska architektka pochodząca z Iraku. Pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Pritzkera. Przedstawicielka dekonstruktywizmu, znana z projektowania charakterystyczną futurystyczną linią. Jej najsłynniejszymi dziełami są: opera w Guangzhou, most w Abu Zabi i Guangzhou Opera House w Chinach.

> Zaha Hadid – tu więcej

6. Ieoh Ming Pei (1917-2019)

Amerykański architekt chińskiego pochodzenia, znany przede wszystkim z modernistycznego stylu. Laureat Nagrody Pritzkera. Jego dzieła znane są przede wszystkim z unikalnego użycia geometrycznych form, a także linii prostych. Do jego najbardziej znanych budowli zalicza się: szklaną piramidę przed Luwrem, Bank Chiński w Hongkongu oraz Rock and Roll of Fame w Cleveland.

7. Norman Foster (ur. 1935)

Angielski architekt, laureat nagrody Pritzkera. Twórca wielu budynków funkcjonalnych, wśród, których najsłynniejsze są: stadion Wembley w Londynie, Gmach parlamentu w Berlinie, Ratusz w Londynie czy Kryształowa Wyspa w Moskwie. Norman Foster zaprojektował również biurowiec Metropolitan w Warszawie.

Ludwig Mies van der Rohe słynni architekci
Słynni architekci: Ludwig Mies van der Rohe

8. Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969)

Niemiecki architekt modernistyczny, czołowy przedstawiciel stylu międzynarodowego. Określany jest ojcem duchowym architektury minimalizmu i brutalizmu. Znany z określenia “mniej znaczy więcej”. Twórca wielu budynków mieszkalnych, szczególnie wieżowców, w których lubił wykorzystywać szkło oraz stal. Wśród jego najsłynniejszych dzieł warto wymienić: Wieżowce przy Lake Shore Drive, Pawilon w Barcelonie, czy Nowa Galeria Narodowa w Barcelonie.

9. Renzo Piano (ur. 1937)

Włoski architekt uznawany za twórcę stylu hi-tech, który słynie z wykorzystywania nowoczesnej technologii w konstrukcji budowli, jak i w wykorzystaniu jej w budynku. Laureat nagrody Pritzkera. W uznaniu za zasługi został mianowany dożywotnim senatorem Włoch. Najważniejszymi dziełami Renzo są: Centrum Pompidou w Paryżu, Audytorium Parco della Musica w Rzymie, The Shard w Londynie czy Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku.

10. Jean Nouvel (ur. 1945)

Francuski architekt, drugi Francuz, który otrzymał słynną nagrodę Pritzkera. Jego dzieła wyróżniają się szczególną dbałością o kolor i iluminację wnętrza. Budowle cechują się na ogół prostymi bryłami. Jean Nouvel to twórca wielu nowoczesnych dzieł architektury, wśród, których warto wymienić przede wszystkim: Hotel Puerta América w Madrycie, Muzeum Narodowe Kataru w Dosze oraz Louvre w Abu Dhabi.

Słynni architekci – tekst (c) we współpracy z RynekPierwotny.pl

Zobacz też:
> 10 najsłynniejszych pisarzy świata
> Najsłynniejsi matematycy
> Najkrótsze anegdoty o znanych ludziach

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)