Ten oryginalny architektonicznie obiekt znajduje się na obrzeżach Santiago. Jest tu jedno z popularnych przedmieść tego miasta. Najważniejsze informacje na temat Templo Bahai w Santiago, w stolicy Chile
Ekumeniczna świątynia bahaistów
Templo Bahai, to świątynia (dom modlitwy) dla wyznawców wszystkich religii. Powstała głównie z myślą o kulcie bahaizmu. Religia powstała w XIX wieku w Iranie, a jej prorokiem i założycielem jest Baha’ullah. Religia dotarła do Chile w 1940 roku. W 1953 roku ówczesny przywódca wiary bahaickiej – Shoghi Effendi, zdecydował, że w Chile zostanie zbudowany kontynentalny Dom Modlitwy dla Ameryki Południowej. W 2019 r. była jedną z ośmiu świątyń tej religii na świecie (są m.in. w Chicago, i Sydney). Dziś jest ich 14, w tym w Ugandzie, Niemczech, Izraelu, Meksyku, Panamie, Indiach, Kolumbii i Samoa.
Templo Bahai w Santiago
Ten 9-boczny budynek ma 30 metrów wysokości i tyle samo metrów średnicy. Został zbudowany z białego marmuru, drewna, betonu zbrojeniowego i specjalnie stopionego szkła. Niektórym może przypominać pąk kwiatu, złożony z dziewięciu ogromnych płatków. Architektem budowli jest Siamak Hariri (ur. 1958) z Kanady, którego za projekt nagrodzono w kilku konkursach architektonicznych.
Templo Bahai równocześnie może pomieścić 600 osób. Wewnątrz na ścianach nie ma żadnych obrazów i figur, co sprzyja skupieniu podczas modlitwy. Wokół świątyni rośnie specjalnie posadzona niska zieleń, podlewana dzięki systemowi nawadniającemu z rozłożonych rur.
Kiedy i jak tutaj dotarłem
Obiekt otwarto w 2016 roku, a ja byłem tu zaledwie 2 lata później, gdy jeszcze niewiele było informacji na jego temat. Teraz okazuje się, że byłem jednym z 1,4 miliona osób, które odwiedziły to miejsce do listopada 2019.
Dlaczego tu trafiłem podczas podróży do Chile? Zdjęcia oryginalnej budowli zwróciły moją uwagę. Stwierdziłem, że że warto to miejsce odwiedzić i porobić tu zdjęcia. Przy okazji dodam: obok jest centrum informacyjne z folderami, panuje przyjazna atmosfera.
Ponieważ nie docierają tu autobusy miejskie (przynajmniej tak było kilka lat temu), wysiadłem na ostatnim przystanku, skąd trzeba było maszerować jeszcze kilka kilometrów, w upale, wzdłuż drogi. Charakterystyczny kształt budowli był widoczny z daleka, niemal przez całą drogę.
Templo Bahai w Chile – tekst i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Ciekawostki o Santiago
> Ciekawostki o Chile
Comments are closed