Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

podróże

Templo Bahai w Santiago, Chile

Templo Bahai Santiago Chile
Email :15

Ten oryginalny architektonicznie obiekt znajduje się na obrzeżach Santiago. Jest tu jedno z popularnych przedmieść tego miasta. Najważniejsze informacje na temat Templo Bahai w Santiago, w stolicy Chile

Templo Bahai, to świątynia (dom modlitwy) dla wyznawców wszystkich religii. Powstała głównie z myślą o kulcie bahaizmu. Religia powstała w XIX wieku w Iranie, a jej prorokiem i założycielem jest Baha’ullah. Religia dotarła do Chile w 1940 roku. W 1953 roku ówczesny przywódca wiary bahaickiej – Shoghi Effendi, zdecydował, że w Chile zostanie zbudowany kontynentalny Dom Modlitwy dla Ameryki Południowej. W 2019 r. była jedną z ośmiu świątyń tej religii na świecie (są m.in. w Chicago, i Sydney). Dziś jest ich 14, w tym w Ugandzie, Niemczech, Izraelu, Meksyku, Panamie, Indiach, Kolumbii i Samoa.

Santiago Chile
Santiago, w drodze do Templo Bahai
Templo Bahai Santiago Chile
Templo Bahai. Santiago, Chile

Ten 9-boczny budynek ma 30 metrów wysokości i tyle samo metrów średnicy. Został zbudowany z białego marmuru, drewna, betonu zbrojeniowego i specjalnie stopionego szkła. Niektórym może przypominać pąk kwiatu, złożony z dziewięciu ogromnych płatków. Architektem budowli jest Siamak Hariri (ur. 1958) z Kanady, którego za projekt nagrodzono w kilku konkursach architektonicznych.

Templo Bahai równocześnie może pomieścić 600 osób. Wewnątrz na ścianach nie ma żadnych obrazów i figur, co sprzyja skupieniu podczas modlitwy. Wokół świątyni rośnie specjalnie posadzona niska zieleń, podlewana dzięki systemowi nawadniającemu z rozłożonych rur.

Templo Bahai Santiago Chile
Świątynia Templo Bahai. Santiago, Chile
świątynia Chile atrakcje
Zdjęcie pokazujące fragment wnętrza świątyni

Obiekt otwarto w 2016 roku, a ja byłem tu zaledwie 2 lata później, gdy jeszcze niewiele było informacji na jego temat. Teraz okazuje się, że byłem jednym z 1,4 miliona osób, które odwiedziły to miejsce do listopada 2019.

Dlaczego tu trafiłem podczas podróży do Chile? Zdjęcia oryginalnej budowli zwróciły moją uwagę. Stwierdziłem, że że warto to miejsce odwiedzić i porobić tu zdjęcia. Przy okazji dodam: obok jest centrum informacyjne z folderami, panuje przyjazna atmosfera.

Ponieważ nie docierają tu autobusy miejskie (przynajmniej tak było kilka lat temu), wysiadłem na ostatnim przystanku, skąd trzeba było maszerować jeszcze kilka kilometrów, w upale, wzdłuż drogi. Charakterystyczny kształt budowli był widoczny z daleka, niemal przez całą drogę.

Templo Bahai Santiago Chile
W głębi domy w Santiago, które częściowo przesłania smog

Templo Bahai w Chile – tekst i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o Santiago
> Ciekawostki o Chile

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)