Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Vincent Van Gogh – niesamowite ciekawostki

Vincent van Gogh ciekawostki anegdoty cytaty
Email :32

Vincent Van Gogh (1853-1890) ciekawostki i informacje o holenderskim malarzu postimpresjonistycznym. Jego twórczość wywarła duży wpływ na sztukę XX wieku.

Vincent Van Gogh – ciekawostki

1) Za życia był zupełnie niedocenianym artystą. Sławę zyskał dopiero po śmierci, stając się tym samym jednym z najwybitniejszych malarzy w historii. Do dziś jego dzieła stanowią źródło inspiracji współczesnych artystów, a jego obrazy są najbardziej rozpoznawalnymi na świecie.

Vincent Van Gogh – życie i twórczość

2) Vincent otrzymał swoje imię po dziadku oraz po starszym bracie, który urodził się martwy rok przed narodzinami malarza.

3) Vincent Van Gogh w młodości chciał zostać pastorem. Myślał wówczas, że posługa jest jego życiowym powołaniem. W tym zamierzeniu bardzo wspierała go rodzina, która posłała go na studia teologiczne do Amsterdamu. Malarz nie zdał jednak egzaminu i porzucił swoje marzenie.

4) Van Gogh tworzył niemal bez przerwy. Spod jego pędzla wyszło 870 obrazów, 150 akwarel, ok. 1000 rysunków i 133 szkiców listowych.

Vincent van Gogh ciekawostki anegdoty cytaty
Vincent van Gogh w wieku ok. 18 lat, zdjęcie

5) Często malował swój autoportret. Jeden z nich, z 1887 roku, można obecnie oglądać w Art Institute of Chicago.

6) Van Gogh miał duże problemy z używkami. Nadużywał alkoholu, co spowodowało, że popadł w alkoholizm. Nie stronił również od papierosów, przez co mierzył się z przewlekłym kaszlem.

7) Często korzystał z usług prostytutek. Twierdził, że to miejsce jego emocjonalnego i fizycznego kontaktu z ludźmi. W rzeczywistości był jednak bardzo samotny.

8) Oprócz ogromnego talentu malarskiego, posiadał też dużą wiedzę na temat artystów i historii sztuki. Jego mistrzami byli Rembrandt, Doré, Millet i Delacroix. Często kopiował ich najwybitniejsze dzieła, niektóre z tych kopii zachowały się do dziś.

Słoneczniki Vincent van Gogh ciekawostki anegdoty cytaty
Słoneczniki – jeden z obrazów Vincenta van Gogha

Vincent Van Gogh – depresja i choroby

9) Van Gogh mierzył się z dużymi problemami natury psychicznej. Cierpiał na zaawansowaną depresję. Często zdarzało mu się połykać swoje własne farby, aby się otruć. Ich spożycie powodowało, że przez jakiś czas był niezdolny do kontaktu z otoczeniem.

10) Depresja, to tylko jedna ze stawianych mu diagnoz. Przez lata badacze i psychiatrzy z całego świata, z pomocą pozostałej dokumentacji medycznej i innych informacji o artyście, próbowali znaleźć źródło jego złego stanu psychicznego. W przeciągu kilku lat powstało ponad 30 różnych diagnoz, w tym np. zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia i padaczka skroniowa. Do dziś nie wiadomo, czy na pewno depresja była jedyną chorobą, na którą cierpiał.

11) Vincent i jego brat Theo byli ze sobą bardzo zżyci. Zachowało się jego 819 listów do Theo. Artysta często mawiał, że Theo był dla niego źródłem inspiracji i dużą pomocą w twórczości. Bardzo przeżył śmierć malarza, trafił do szpitala psychiatrycznego i zmarł pół roku po bracie. Ich siostra Willemina również cierpiała na depresję. Można więc powiedzieć, że cała ich rodzina miała problemy ze zdrowiem psychicznym.

12) Vincent Van Gogh, jako osoba o podupadłym zdrowiu psychicznym, często miewał epizody autodestrukcyjne i zachowywał się jak wariat. Podczas jednej z wizyt w domu publicznym, obciął sobie ucho, zawinął w gazetę i wręczył prostytutce.

13) Podczas jednego z pobytów w szpitalu psychiatrycznym, jego okno wychodziło na bezkresne pola, które uwielbiał malować. Wtedy stworzył “Gwieździstą noc”, która utwierdziła innych w przekonaniu, że ma poważne problemy psychiczne.

Vincent van Gogh ciekawostki anegdoty cytaty
Vincent van Gogh, autoportret

Vincent Van Gogh – samobójcza śmierć

14) Vincent pożyczył od znajomego strzelbę mówiąc mu, że chce wystraszyć ptaki na polu. Strzelba była mu potrzebna, aby popełnić samobójstwo. Okazało się, że nie trafił w serce, a nieco niżej. Przybyły na jego polecenie lekarz stwierdził, że rana nie wymaga hospitalizacji. Nazajutrz był w lepszym stanie, jednak niespodziewanie wdarła się infekcja. Van Gogh zmarł dwa dni po strzale.

15) Wielu badaczy nie zgadza się z teorią samobójstwa. Część z nich twierdzi, że strzał został zadany przez osobę trzecią. Poparciem tej tezy ma być fakt, że strzelby nigdy nie odnaleziono, a także kąt oddanego strzału.

Paul Gaugin Vincent van Gogh ciekawostki anegdoty cytaty
Tak Vincenta van Gogha uwiecznił inny malarz, Paul Gaugin

Vincent Van Gogh – kolejne ciekawostki

16) W 1987 r. słynny obraz Vincent Van Gogha “Słoneczniki” sprzedano na aukcji za 39,9 miliona dolarów, co było wtedy rekordową kwotą w historii aukcji dzieł sztuki.

17) Van Gogh Museum (Hét museum over Vincent van Gogh), to Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie, otwarte w 1973 roku. Zgromadzono tam ponad 200 jego obrazów, 500 rysunków i 700 listów. Także pamiątki, fotografie, przedmioty osobiste artysty. Są tu również obrazy innych artystów – jego przyjaciół oraz artystów, których twórczość podziwiał, m.in. Paul Gauguin, Toulouse-Lautrec, Léon Lhermitte, Jean-François Millet. Trzon kolekcji stanowią dzieła należące początkowo do brata van Gogha, Theo, potem odziedziczone przez wdowę po nim, a potem jej syna. Dzięki staraniom władz holenderskich kolekcję przekazano Fundacji Vincenta van Gogha jako stały depozyt.

muzeum Amsterdam Holandia Vincent van Gogh ciekawostki anegdoty cytaty
Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie, Holandia. Foto:Warrox / cc by-sa 2.5

18) Jedna z planetoid okrążających Słońce (numer 1157), odkryta w 1989 r. została nazwana van Gogh, na cześć artysty.

19) Od 2000 r. co dwa lata przyznawana jest Nagroda im. Vincenta van Gogha (The Vincent van Gogh Biennial Award for Contemporary Art in Europe lub The Vincent Award). Otrzymują ją europejscy artyści, którzy w ocenie jury mają “znaczący i trwały wpływ na sztukę współczesną”.

20) Obecnie w muzeach europejskich znajdują się 483 obrazy van Gogha. Najwięcej w Holandii – 342, w tym 210 w Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie. Poza Europą najwięcej jego obrazów znajduje się w USA (120), w tym 18 w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Vincent Van Gogh ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Vincent Van Gogh cytaty

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)