Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Wszystko, co trzeba wiedzieć o Walentynkach

Zakochani para miłość uczucie para zakochanych leży na łącze uśmiech szczęście
Email :93

Walentynki ciekawostki, fakty i historia święta. Dzień Zakochanych – walentynki w Polsce i na świecie. Pomysły na prezent dla osoby ukochanej. Jak spędzić ten dzień z ukochaną / ukochanym?

Święto zakochanych

Walentynki, często nazywane świętem zakochanych, są idealną okazją do wyznania swoich uczuć lub celebrowania ich z ukochaną osobą. Tego dnia na ulicach czy w restauracjach można spotkać wiele uśmiechniętych par, a sklepy przepełnione są czerwonymi ozdobami.

Mimo wszystko opinie są podzielone, a walentynki nie zawsze wzbudzają pozytywne emocje. Duża część ludzi uważa je za święto skomercjalizowane, tłumacząc to zbyt dużym podporządkowaniem rynkowi. W sklepach wręcz kipi od serduszek czy balonów, jednak trudno się temu dziwić. To już tradycja, na której można nieźle zarobić, a firmy sprytnie to wykorzystują.

To jednak nie przeszkadza zakochanym w radosnym obchodzeniu walentynek. W tym artykule dowiesz się także, jak zrobić z nich wyjątkowy dzień, nawet będąc singlem.

ciekawostki historia tradycje dzień zakochanych święto
Skoro jest tyle świąt, to zakochani też mogą mieć swoje święto

Historia walentynek

Historii tego święta można doszukiwać się aż w starożytności. W Rzymie funkcjonowało pod inną nazwą niż ta, którą znamy dzisiaj. Nazywano je „Dniem Płodności”. Co roku organizowano huczną uroczystość. Przed samym wydarzeniem kobiety, które nie miały jeszcze męża, wrzucały do jednego naczynia kartki ze swoim imieniem. Mężczyźni losowali imię, a tym samym partnerkę, której mieli towarzyszyć przez cały dzień. Widać w tym analogię do dzisiejszej poczty walentynkowej.

Nazwę zawdzięczamy jednemu z mieszkańców Rzymu, czyli świętemu Walentemu, który jest obecnie patronem Dnia Miłości. Za jego czasów wprowadzono w Rzymie zakaz wchodzenia w związek małżeński. Jednak Walenty, jako biskup chrześcijański, nie stosował się do tej zasady. Nadal, choć w ukryciu, udzielał sakramentu ślubu, za co został surowo ukarany. 14 lutego jest więc dniem rocznicy jego śmierci.

Natomiast sam zwyczaj dawania kartek walentynkowych nie jest tak stary, jak mogłoby się wydawać. Pomysł pojawił się ok. XVIII wieku w Anglii, skąd rozprzestrzeniono go na resztę świata. Dzisiaj ta tradycja jest powszechna, choć powoli zanika wraz z rozwojem technologii.

walentynki ciekawostki historia miłość zakochani tradycje
Miłość okazuje się nie tylko w walentynki ciekawostki

Walentynki w Polsce

W Polsce walentynki pojawiły się dosyć późno, bo w drugiej połowie XX wieku. Przywędrowały z krajów zachodnich, gdy tam postać św. Walentego była już dość znana. U nas dopiero w późniejszym czasie powstawały kościoły związane z tym świętym. W niektórych znajdują się relikwie św. Walentego.

W niektórych polskich miastach organizowane są specjalne, walentynkowe wydarzenia, np. w Chełmnie odbywają się koncerty. Obecnie jest to jedno z huczniej obchodzonych świąt w Polsce.

Walentynki ciekawostki: Zagraniczne zwyczaje walentynkowe

Walentynki są już na tyle popularne, że ludzie na całym świecie chętnie je świętują. Tradycje często mocno różnią się od tych polskich, które znamy. Na przykład w Malezji 14 lutego pary zakuwane są w kajdanki i tak pozostają przez 7 kolejnych dni. Jest to dla nich okazja na potwierdzenie swojej miłości.

Można powiedzieć, że Japończycy oraz Czesi świętują walentynki dwa razy w roku. W Japonii, 14 lutego, to kobiety przygotowują prezenty dla swoich ukochanych. One z kolei są wyróżniane przez panów 14 marca, w tzw. Biały Dzień.

walentynki ciekawostki historia tradycje miłość uczucia
Choćby symboliczny kwiat, sprawi jej wiele radości. Walentynki ciekawostki

W Czechach tradycją jest zawieszanie symbolicznych kłódek na mostach, co ma utrwalić miłość konkretnej pary.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie Dzień Zakochanych jest bardzo skomercjalizowany, upominek dostaje każdy. Ludzie dają prezenty nie tylko swoim partnerom, ale także przyjaciołom, rodzicom i dziadkom. Okazywanie uczuć w tym dniu ma USA ma znacznie większe znaczenie.

Walentynkowe prezenty

Prezenty są bardzo subiektywną kwestią. Niektórzy w ten sposób doceniają starania drugiej osoby, inni kompletnie nie przywiązują do nich wagi. Są też tacy, dla których kupno odpowiedniego prezentu równa się ze złamaniem kodu słynnej enigmy. Bez względu na to, do której grupy należysz, poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Prezent dla niej / dla niego na Walentynki – poradnik

Aby kupić trafiony upominek, warto zwracać uwagę na to, czego potrzebuje nasz partner / partnerka. Może właśnie skończył się jej ulubiony krem? Albo wspominała ostatnio o jakiejś biżuterii? To działa tak samo na przykładzie mężczyzn – jego ulubione perfumy lub np. narzędzia do warsztatu (bo majsterkuje) mogą być strzałem w dziesiątkę.

Jeśli nie możemy wpaść na ciekawy pomysł na prezent, wystarczy podpytać. Niekoniecznie trzeba formułować pytanie: „Co chciałbyś dostać na walentynki?”. Można zapytać, o czym druga połówka marzy, a szkoda jej na to pieniędzy. Świat się nie zawali, a my będziemy mieć gwarancję szerokiego uśmiechu, gdy nasz ukochany rozpakuje wymarzony prezent.

Warto też rozważyć koncepcję wspólnego upominku, z którego ucieszą się obie strony. Pomysłów jest mnóstwo – od gry planszowej, przeznaczonej dla par, aż po specjalną wycieczkę czy dzień w spa.

walentynki prezent upominek święto zakochani miłość
Jaki prezent na walentynki? Na pewno coś specjalnego. Walentynki ciekawostki

Wyjątkowy prezent na Walentynki

Jeżeli chcemy, żeby walentynkowy prezent został zapamiętany na długo, wcale nie trzeba wydawać dużej kwoty na przeróżne gadżety. Dla sentymentalnych osób wspaniałą pamiątką może być album ze zdjęciami lub tzw. słoiczek wspomnień. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i zadać sobie pytanie, z czego ucieszyłby się partner.

Walentynki dla singli

W tej kwestii szalenie ważne jest nasze podejście. Rozdrażnienie przez ogólnie panujący klimat w lutym źle wpłynie tylko i wyłącznie na nas. W zamian za to możemy wykorzystać ten dzień w sposób, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i sprawi, że zamiast wywracać oczami na widok każdej mijanej pary, poczujemy tą wyjątkową atmosferę. Oto kilka pomysłów:

– dzień „dla siebie” – to plan, dzięki któremu rozluźnisz się i zrelaksujesz. Zastanów się, co sprawia ci przyjemność i po prostu to zrób! Idealna okazja, by pozwolić sobie na rzeczy, na które normalnie brakuje ci czasu, takie jak długa kąpiel lub maraton grania w ulubioną grę,

– wolontariat – wróćmy do ogólnego zamysłu tego święta. Jest to przecież Dzień Miłości, więc dlaczego by nie podarować tej miłości komuś, kto najbardziej jej potrzebuje? Kimś takim mogą być chociażby psy w schronisku,

– randka – to zawsze świetny pomysł, ale walentynki są dniem, który szczególnie im sprzyja. Nie czekaj w nieskończoność, by wyciągnąć kogoś na spotkanie.

Bardzo popularne jest teraz stwierdzenie, że „miłość powinno się okazywać codziennie”. Bezsprzecznie jest to prawda. Jednak dzięki takim dniom jak 14 lutego, mamy szansę przekazać naszej drugiej połówce słowa „kocham cię” w nieco inny, bardziej wyjątkowy sposób i warto tę okazję wykorzystać. W końcu pomimo całej walentynkowej otoczki, sednem tego święta jest właśnie miłość.

Walentynki ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o całowaniu
> Flip i Flap – najsłynniejszy duet świata

Comments are closed

Podobne artykuły