Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Witold Pilecki niezwykłe fakty z życia

rotmistrz Witold Pilecki ciekawostki życiorys
Email :99

Witold Pilecki ciekawostki i fakty z życia. Najważniejsze informacje: kim był, życiorys, cytaty. Auschwitz, ucieczka, proces Witolda Pileckiego w skrócie

Witold Pilecki krótki życiorys

1) Witold Pilecki herbu Leliwa był polskim żołnierzem Armii Krajowowej oraz współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. Jego pseudonimy, to Witold i Druh. Nazwiska konspiracyjne: „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV”.

2) Urodził się w polskiej rodzinie szlacheckiej. Jego dziadek, Józef Pilecki, przez 7 lat był na zesłaniu na Syberii, za udział w powstaniu styczniowym.

3) Przed II wojną światową należał do zakazanego przez władze rosyjskie harcerstwa. Tam uczył się pierwszych zasad konspiracji.

II wojna światowa i Auschwitz

4) Podczas wojny walczył w kampanii wrześniowej. Był dowódcą plutonu. Pod jego kierownictwem zniszczono 7 niemieckich czołgów oraz 2 nieuzbrojone samoloty.

5) Witold Pilecki trafił do Auschwitz tzw. drugim transportem warszawskim, w nocy z 21 na 22 września 1940 roku. Oznaczono go numerem 4859. Był tam głównym inicjatorem obozowego powstania.

6) Skrupulatnie sporządzał pierwsze raporty dotyczące ludobójstwa w Auschwitz. Wysyłał je przez pralnicze komando do dowództwa w Warszawie, a przez komórkę Anna dalej na Zachód. Zwane są “raportami Pileckiego”.

7) Wraz ze współwięźniami, Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim zdołali uciec z obozu. Dokonali tego w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943.

proces Witold Pilecki ciekawostki życiorys
Proces sądowy, marzec 1948. Od lewej: Witold Pilecki, Maria Szelągowska i Tadeusz Płużański. Witold Pilecki ciekawostki

Witold Pilecki – proces i śmierć

8) 3 marca 1948 r. przed Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces tak zwanej grupy Witolda. Pilecki ostał oskarżony o zorganizowanie trzech składów broni oraz nielegalne posiadanie broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych, posługiwanie się fałszywymi dokumentami na nazwisko Jezierski Roman i Pilecki Witold, zorganizowanie na terenie Polski sieci wywiadowczej na rzecz gen. Andersa, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, przygotowywanie zbrojnego zamachu na grupę dygnitarzy MBP, a także przyjęcie korzyści majątkowej od osób działających w interesie obcego rządu.

9) Przewodniczącym składu sędziowskiego w sprawie Pileckiego był Jan Hryckowian, który był odpowiedzialny za szereg mordów sądowych w latach 1946–1948. Skazał Pileckiego na śmierć.

10) Wyrok wykonano w więzieniu na Mokotowie w Warszawie. Został zastrzelony, otrzymując strzał z broni palnej w tył głowy.

1) Nie tylko Pilecki doczekał się najsurowszej wówczas kary. Wyroki śmierci otrzymali również Maria Szelągowska oraz Tadeusz Płużański. W ich przypadku wyrok śmierci został potem zamieniony na dożywotnie pozbawienie wolności.

12) Żona Pileckiego, a także zaprzyjaźnieni więźniowie z Auschwitz zwrócili się do prezydenta Bieruta z prośbą o ułaskawienie. Ten nie skorzystał ze swojego prawa.

13) Grób Witolda Pileckiego znajduje się na Powązkach Wojskowych, w Warszawie, w zbiorowej mogile na Łączce (części Powązek).

Witold Pilecki cytaty

  • Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono. Bo Oświęcim to była igraszka.
  • Obóz był probierzem, gdzie się sprawdzały charaktery. Jedni staczali się w moralne bagno. Inni szlifowali swe w charaktery jak kryształ. Rżnięto nas ostrymi narzędziami. Ciosy boleśnie wrzynały się w ciała, lecz w duszy znajdywały pole do przeorania.
  • Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać.
  • Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem.

Witold Pilecki ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> II wojna światowa ciekawostki
> Tadeusz Kościuszko

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)