Tadeusz Kościuszko – zadziwiające ciekawostki

Tadeusz Kościuszko ciekawostki anegdoty życiorys

Tadeusz Kościuszko ciekawostki

Tadeusz Kościuszko (1746-1817) – inżynier wojskowy, naczelnik powstania (tzw. insurekcji kościuszkowskiej), później generał brygady Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari i amerykańskim odznaczeniem Order Cyncynata.

Tadeusz Kościuszko ciekawostki

1) Miał aż trzy imiona. Jego pełne imię i nazwisko brzmiało: Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko. Jak łatwo się domyślić, w rzeczywistości nazywał się Andrzej, jednak przez całe życie używał imienia Tadeusz. I to pod tym imieniem wpisał się do kart historii Polski i USA.

2) Tadeusz urodził się jako czwarte dziecko w niezbyt zamożnej rodzinie szlacheckiej. Jego ojciec zmarł, gdy miał 12 lat. Dorobek przejął najstarszy brat.

3) Tadeusz Kościuszko nigdy za bardzo nie interesował się gospodarstwem rodziców, ponieważ od zawsze marzył o karierze wojskowej. Niestety Kościuszków nie było stać na zapewnienie Tadeuszowi odpowiedniego wykształcenia. Los uśmiechnął się do niego, gdy Stanisław Poniatowski zdecydował się otworzyć Szkołę Rycerską, do której udało mu się dostać.

4) Jako że Tadeuszowi bardzo zależało na zdobyciu wykształcenia, bardzo pilnie przykładał się do nauki. Szczególnie dobrze szła mu nauka o budowie fortyfikacji. Istnieje legenda, która głosi, że Kościuszko umówił się ze stróżem, aby ten budził go codziennie o godzinie 3, aby uczyć się i nie zaspać tym samym na zajęcia.

5) W młodości był nieszczęśliwie zakochany w Ludwice Sosnowskiej, której rodzice nie zgodzili się na wydanie jej za Kościuszkę, ze względu na jego niski wówczas status społeczny. Porażka zdeterminowała jego późniejszy los. Nigdy się nie ożenił i nie miał potomstwa.

6) Tadeusz Kościuszko, to nie tylko polski bohater wojenny. Był także słynnym i szanowanym generałem wojskowym w Stanach Zjednoczonych. Początkowo nie znał języka angielskiego, jednak potem stał się amerykańskim bohaterem narodowym, ze względu na swoje zasługi.

7) Otrzymał order Virtuti Militari w 1792 roku. Był jednym z pierwszych laureatów tego odznaczenia.

Jan Matejko Tadeusz Kościuszko ciekawostki anegdoty życiorys
Tadeusz Kościuszko na obrazie Jana Matejko

8) W 1799 roku Kościuszko spotkał się z Napoleonem, którego nie do końca darzył sympatią, ponieważ mu nie ufał. Napoleon z kolei nazywał go “bohaterem północy”.

9) W liście do Adama Czartoryskiego Kościuszko nie wyrażał się zbyt pochlebnie na temat Kościoła i wiary. Uważał, że państwo powinno być bezwzględnie oddzielone od Kościoła, a prawa człowieka i jego wolna wola są nadrzędne wobec wszelkich praw boskich.

10) Kościuszko potępiał rasizm i głośno o tym mówił. Był zwolennikiem zniesienia niewolnictwa i wyrównania płac pomiędzy osobami czarnoskórymi a białymi. Gardził też antysemitami. Można więc powiedzieć, że był zwolennikiem równouprawnienia.

11) Spędził aż 2 lata w niewoli rosyjskiej. Przebywał tam do śmierci carycy Katarzyny II, która rozkazała wtrącić go do twierdzy Pietropawłowskiej. Kościuszkę uwolnił jej syn, Paweł I.

Kościuszko – śmierć i trzy pochówki

12) Zmarł 15 października 1817 r. w Solurze (Szwajcaria), gdzie spędził ostatnich kilka lat życia. Do końca był przytomny, mówił o Polsce, jednak w ostatnich chwilach (i dniach) nie było przy nim żadnego rodaka. Został pochowany w Solurze, przy dźwięku wszystkich kościelnych dzwonów miasta.

13) Kilka miesięcy później 23 czerwca 1818, ciało zostało pochowane w Krakowie, na Wawelu, w krypcie św. Leonarda, obok prochów króla Jana III Sobieskiego i księcia Józefa Poniatowskiego. Choć według tradycji Wawel był to miejscem pochówku królów, a wcześniejszym wyjątkiem było pochowanie tu księcia Józefa Poniatowskiego.

Tadeusz Kościuszko ciekawostki anegdoty życiorys
Tadeusz Kościuszko ciekawostki

14) 21 grudnia 1832 roku ciało Kościuszki przeniesiono do nowego sarkofagu na Wawelu, ufundowanego dzięki publicznej zbiórce pieniędzy prowadzonej wśród Polaków. Z powodu prześladowań po Powstaniu Listopadowym, ceremonia odbyła się w tajemnicy.

15) Zgodnie z ostatnią wolą Kościuszki, jego serce oddzielono od zwłok i w specjalnej urnie przekazano Emilii Zeltner. Było przechowywane w kilku miejscach, wreszcie w 1983 r. trafiło do Zamku Królewskiego w Warszawie.

Tadeusz Kościuszko obecnie

16) Powstało wiele nazw geograficznych upamiętniających Tadeusza Kościuszkę, np. Góra Kościuszko w Australii, miasto Kosciusko w USA w stanie Mississippi, Mosty Kościuszki w Nowym Jorku, Wyspa Kościuszki na Alasce.

17) Nazwisko Kościuszko sprawiało i sprawia nie lada problem Amerykanom do dziś. Po wpisaniu w amerykańskim Google “kosciuszko”, jedną z pierwszych podpowiedzi wyszukiwarki jest “how to pronounce” (jak wymawiać). Na YouTube znajdziemy sporo materiałów wideo, które uczą poprawnej wymowy jego nazwiska.

Na zakończenie

18) Wojny, w których walczył Tadeusz Kościuszko: wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wojna polsko-rosyjska (1792) i insurekcja kościuszkowska. Służył w wojsku I Rzeczypospolitej i Armii Kontynentalnej (Stany Zjednoczone).

Tadeusz Kościuszko ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
>