Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki o Polsce

ciekawostki o Polsce anegdoty Polska
Email :31

Niezwykłe fakty z Polski i polskich miast. Zadziwiające ciekawostki o Polsce, które rozweselą i zadziwią. Absurdalne historie z życia

Polskie fakty: Kielce, Jaworzno, Lublin

1) Dworzec autobusowy w Kielcach od półtora roku miałby restaurację serwującą kebaby, ale nie ma. Sanepid nie wyraził zgody na uruchomienie kuchni w jednym z pomieszczeń. Powód? Pomieszczenie jest o 8 milimetrów niższe, niż chcieliby urzędnicy. Cóż, należy skuć nowiusieńką posadzkę, wydłubać 8 milimetrów betonu i wtedy wszystko będzie cacy.

2) Dobra wiadomość! Jaworzno, miasto będące jednym z liderów produkcji smogu w Polsce, obecnie jest ekologicznie czyściutkie i ma świeże powietrze niczym w raju. Cud? Prawie. W 2020 r. zdemontowano wszystkie czujniki pomiarowe, więc nie ma się do czego przyczepić.

3) Pracownicy parkingu przed centrum handlowym przy ul. Chodźki w Lublinie dwoją się i troją, aby uczciwie zarobić na swoją pensję. Karę za brak opłaty parkingowej wlepiają nawet kierowcom, którzy ledwo co wjechali i właśnie wyszli z samochodu uiścić opłatę w parkometrze.

ciekawostki o Polsce Lublin zamek w Lublinie
Ciekawostki o Polsce: zamek w Lublinie

Zabawne nazwy polskich miast

4) Polacy nadają różnym miastom i miejscowościom dowcipne nazwy, które można czasami spotkać w mowie potocznej. Oto nieco przykładów (z lewej nazwa miejscowości).

Lublin – Lubek
Łęczna – Ęczna
Piaseczno – Piasaczusets
Rembertów – Rembridż
Rumia – Rumunia
Sandomier – San Domingo
Sosnowiec – Sosnowieś
Świebodzin – Świebodzineiro
Tarnowskie Góry – Tarnowskie Dziury
Toruń – Toronto
Władysławowo – Władek
Powiat wrocławski – Denver (od tabli rejestracyjnych samochodow: DWR)
Wołomin – Łajoming
Złocieniec – Złodziejec
Złotoryja – ZłotoRIO

ciekawostki o Polsce Toruń pomnik Mikołaja Kopernika na rynku
Ciekawostki o Polsce: pomnik Mikołaja Kopernika na rynku w Toruniu

Polskie ciekawostki: Grabowiec, Tyniec, Zagnańsk

5) Fani “Gwiezdnych Wojen” są zachwyceni. W Grabowcu pod Toruniem uczczono jednego z bohaterów kosmicznego serialu filmowego. Obi-Wan Kenobi ma tu swoją ulicę.

6) Skurwysyn – to nie tylko popularne przekleństwo, ale też nazwa 14-metrowej skały w podkrakowskiej miejscowości Tyniec. Dodajmy, że Skurwysyn znajduje się blisko klasztoru benedyktynów. Od kilkudziesięciu lat jest to nazwa nieoficjalna, której nie znajdziemy na mapach, choć znajdziemy ją w przewodnikach dla osób zajmujących się wspinaczką.

7) Słynny dąb Bartek rosnący od ok. 700. lat w Zagnańsku o którym mówi się, że jest najbardziej okazałym drzewem rosnącym w Polsce, będzie miał swoje klony. Z pobranych pędów wyhodowano 400 sadzonek, z których wkrótce wyrosną kolejne dęby.

Ciekawostki o Polsce: książka, lwy i mieszkania

8) 83-letni mieszkaniec Giżycka w 2022 roku oddał do biblioteki książkę, którą zapomniał oddać 69 lat temu. Miał wtedy 14 lat.

9) Luty 2022. Naćpany 29-latek nie chciał czekać na otwarcie ZOO, aby móc zobaczyć lwy. Wjechał swoim peugeotem na teren zoo i zaczął wyważać pomieszczenia, w których mieszkają lwy. Gdyby nie szybkie przybycie policjantów, prawdopodobnie zostałby przez nie spałaszowany.

10) Koszt budowy mieszkań socjalnych w Kielcach okazał się wyższy niż nowych mieszkań, które każdy może kupić w Warszawie, na wolnym rynku. Ile kosztuje metr kwadratowy “tanich” mieszkań w Kielcach? Media donoszą, że 12.500 złotych. Ciekawe, ile budowa takich mieszkań kosztuje w Warszawie. (obecnie kwoty nieaktualne)

Ciekawostki o Polsce: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o czasach PRL-u
> Ciekawostki o wannach

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)