Niesamowite fakty o Koszalinie

katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Koszalin ciekawostki

Z czego słynie miasto Koszalin ciekawostki i fakty, które zainteresują każdego. Zabytki Koszalina, historia, ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Z czego słynie Koszalin

1) Koszalin, to ponad 100-tysieczne miasto położone w północno-zachodniej części Polski, w województwie zachodniopomorskim. Często nazywane jest „Zielonymi Płucami Polski”, gdyż jest tu wiele terenów zielonych. Ciekawostką jest fakt, że zlokalizowanych w nim jest ponad 25 parków, co czyni je jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce.

2) Koszalin jest też nazywany miastem wiatru. To miasto jest popularnym miejscem dla entuzjastów sportów wodnych takich, jak windsurfing i kitesurfing. Doskonałe warunki do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych wynikają z bliskości Morza Bałtyckiego, co przyciąga miłośników adrenaliny z całego regionu i nie tylko.

Koszalin ciekawostki, które warto wiedzieć

3) Koszalin to miejsce, w którym mieści się jeden z najstarszych browarów w Polsce. Historia Browaru Koszalin sięga 1846 roku. Piwo warzone w Koszalinie, jest dostępne w wielu lokalach i sklepach

4) Ciekawostką o Koszalinie jest to, że miasto posiada własną Aleję Gwiazd. Jednak nie jest poświęcono gwiazdom filmowym, lecz gwiazdom kabaretu. Od 2018 r. w Parku Książąt Pomorskich, między amfiteatrem (gdzie co roku odbywa się Festiwal Kabaretu) a filharmonią, znani polscy kabareciarze odciskają na chodniku na pamiątkę swoje dłonie.

5) Koszalin to raj dla smakoszy, oferujący szeroki wybór tradycyjnej polskiej kuchni i regionalnych specjałów. Będąc w Koszalinie i na Kaszubach można spróbować „kaszëbsczé pierkùle” – lokalne danie składające się z kopytek z nadzieniem mięsnym lub owocowym.

ulica Zwycięstwa katedra Koszalin ciekawostki
Ulica Zwycięstwa i katedra. Koszalin ciekawostki, foto: Marcin.pw / cc-by-sa 4.0

Ciekawe miejsca i zabytki Koszalina

6) Najbardziej charakterystycznym zabytkiem Koszalina, jest Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ta imponująca świątynia w stylu gotyckim pochodzi z XIV wieku. Charakteryzuje się pięknymi witrażami i misternymi kamiennymi rzeźbami. Nic dziwnego, że to miejsce odwiedzają liczni turyści, odwiedzający Koszalin.

7) Godnym godnym uwagi historycznym miejscem jest Muzeum Koszalina, zlokalizowane w dawnych koszarach pruskich z XIX wieku. Muzeum prezentuje kolekcję sztuki, artefaktów i wystaw historycznych. Poznamy tu bogate dziedzictwo miasta, na którego temat pierwsze potwierdzone wzmianki pisemne pochodzą z lat 1186-1193. Obecny Koszalin nosił wówczas nazwę Cossalitz.

Koszalin ciekawostki z historii

8) Miasto ma fascynującą i wielowiekową historię. Osadę założyli osadnicy niemieccy w XII wieku. Nosiła wówczas nazwę Köslin, co uwarunkowane było jego strategiczną lokalizacją i bliskością do Morza Bałtyckiego.

9) Podczas II wojny światowej Koszalin doznał poważnych zniszczeń, a po wojnie został odbudowany i znów jest miejscem tętniącym życiem. Wytrwałość i determinacja włodarzy miasta w procesie odbudowy znajdują odzwierciedlenie w nowoczesnej infrastrukturze i dynamicznej gospodarce Koszalina.

Koszalin dla aktywnych. Co robić, będąc w Koszalinie

10) W Koszalinie wielu fanów aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu spędza swój czas korzystając z atrakcji oferowanych przez Park Wodny Koszalin. Ten nowoczesny park wodny oferuje emocjonujące zjeżdżalnie, relaksujące baseny i strefę spa, zapewniając rozrywkę dla całej rodziny. W skali kraju wyróżniają go między innymi wielopoziomowe baseny, a także wyjątkowo rozbudowane saunarium.

11) Dla osób poszukujących przygód i zastrzyku adrenaliny, świetną decyzją będzie wizyta w Parku Rozrywki w Koszalinie. Ten park oferuje różnorodne atrakcje, takie jak rollercoastery, karuzele i inne wesołe miasteczko. To znakomita rozrywka dla całej rodziny.

12) W pobliżu Koszalina znajduje się malownicze Jezioro Jamno mające 22 km² powierzchni i sąsiaduje z Morzem Bałtyckim. To doskonałe miejsce do relaksu i uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo czy kajakarstwo.

Koszalin ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Na górnym zdjęciu: katedra w Koszalinie. Foto: Aw58/ cc-by-sa 3.0

Zobacz też:
> Bygdoszcz
> Gdańsk