Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

  • Home
  • podróże
  • Aleja Gwiazd w Hollywood – 10 niezwykłych faktów
ciekawostki

Aleja Gwiazd w Hollywood – 10 niezwykłych faktów

Aleja Gwiazd Hollywood ciekawostki
Email :39

Aleja Gwiazd Hollywood ciekawostki

Hollywoodzka Aleja Gwiazd to jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Los Angeles, która co roku przyciąga 10 milionów odwiedzających. Oto 10 faktów, o tym chyba najbardziej znanym chodniku świata

1. Istnieje od 1953 roku

Pomysł na Aleję Gwiazd pochodzi od wolontariusza, prezesa Hollywood Chamber of Commerce, E.M. Stuarta. W komunikacie prasowym z 1953 roku, zaproponował powstanie miejsca, które ma „utrzymać chwałę społeczności, której nazwa oznacza przepych i ekscytację w czterech zakątkach świata”. Oczywiście przyszła Aleja Gwiazd była pomysłem o charakterze marketingowym. Dopiero w styczniu 1956 roku oficjalna propozycja została przedłożona Radzie Miasta Los Angeles.

Obecnie istnieje pięć kategorii, w których przyznawane s a nagrody. Początkowo było ich cztery: film, telewizja, muzyka i radio. W 1984 roku dodano kategorię teatr / występ na żywo.

2. Pierwsza gwiazda

8 lutego 1960 roku rozpoczęto budowę Alei Gwiazd. Filmowiec Stanley Kramer – reżyser takich filmów, jak „Niepokorni”, „Odziedzicz wiatr”, „Sąd w Norymberdze” i „To szalony, szalony, szalony, szalony świat” był pierwszym, którego uwieczniono tu gwiazdą. Została wmontowana w chodnik 28 marca 1960 roku.

Aleja Gwiazd Hollywood ciekawostki
Hollywood. Najbardziej znane obiekty stojące przy Alei Gwiazd

3. Celebryta musi wyrazić zgodę

Aby otrzymać gwiazdę w Alei Gwiazd wymagane jest coś więcej niż tylko talent. I chociaż każdy, w tym również i fani, mogą nominować swojego ulubionego celebrytę, to każdy nominowany musi przejść przez długi proces. Warunkiem do rozpatrzenia wniosku o nominację jest między innymi list potwierdzający zgodę osoby nominowanej lub jej menadżera.

Co ciekawe, gwiazdy nie są darmowe. Każdy wniosek o nominację musi również zawierać imię sponsora osoby nominowanej, która zgodzi się wyłożyć 40 tysięcy dolarów. Tyle właśnie kosztuje stworzenie, instalacja i utrzymanie gwiazdy, wykonanej z lastryko i mosiądzu.

4. Bokser czyli artysta występujący na żywo

Muhammad Ali otrzymał gwiazdę w 2002 roku, gdy ustalono, że boks jest formą występu na żywo. Gwiazda Alego jest jedyną, na której nie można stanąć. Na prośbę sportowca została ona zainstalowana na ścianie Dolby Theater (wówczas Kodak Theatre), ponieważ według The Guardian legendarny sportowiec nie chciał, aby po gwieździe z jego imieniem chodzili „ludzie, którzy mnie nie szanują”.

Muhammad Ali bokser
Bokser Muhammad Ali. Aleja Gwiazd Hollywood ciekawostki

5. Nominacje pośmiertne

Spośród około 24 gwiazd przyznawanych co roku, jedna przyznawana jest pośmiertnie. Jednak od śmierci osoby nominowanej musi upłynąć co najmniej pięć lat.

6. Uczestnictwo obowiązkowe

Od 1968 r. wymagana jest obecność osoby nominowanej podczas odsłonięcia gwiazdy. Jedyną osobą, która zakwestionowała tę zasadę, jest nagrodzona w 1976 roku Barbra Streisand. Nie mając w zasięgu samej nominowanej, jeden z reporterów postanowił przeprowadzić wywiad z jej figurą woskową, stojącą w pobliskim Muzeum Figur Woskowych w Hollywood. 22 lata później, w 1998 roku Streisand pojawiła się, by wesprzeć męża, Jamesa Brolina, gdy ten otrzymał własną gwiazdę.

dłonie Michael Jackson w hollywoodzkiej Alei
Swoje dłonie i odciski buta odbił tutaj także Michael Jackson

7. Ile można mieć gwiazd?

Bob Hope, Roy Rogers, Mickey Rooney i Tony Martin, mają gwiazdy aż w czterech kategoriach. Ponad 30 osób ma gwiazdy w trzech kategoriach, w tym Bing Crosby, Dean Martin, Frank Sinatra i Jack Benny. Legendarny artysta Gene Autry jest dotąd jedyną osobą, której gwiazda została przyznana we wszystkich pięciu kategoriach.

8. Fikcyjne postacie z gwiazdą

Aktualnie jest 17 fikcyjnych „celebrytów” posiadających swoją gwiazdę w Alei Gwiazd. Są to: Myszka Miki (gwiazda w 1978 roku), Królik Bugs, Królewna Śnieżka, Woody Woodpecker, Big Bird, The Simpsons, Rugrats, Kermit the Frog, Kaczor Donald, Godzilla, Kubuś Puchatek, The Munchkins, Shrek, Dzwoneczek, Muppety, Snoopy oraz Myszka Minnie.

Aleja Gwiazd Hollywood ciekawostki
Sobowtór Jacksona i turyści. Aleja Gwiazd Hollywood ciekawostki

9. Cztery gwiazdy zostały ukradzione

W 2005 roku Gregory Peck został czwartą osobą, której gwiazda została skradziona. Została natychmiast wymieniona, jednak pierwotnej gwiazdy nigdy nie odzyskano. Pięć lat przed tą kradzieżą zniknęły gwiazdy Jimmy’ego Stewarta i Kirka Douglasa. Zostały wkrótce odnalezione w domu robotnika budowlanego, któremu powierzono zadanie ich zabezpieczenia. Skradziona została również jedna z gwiazd Gene Autry’ego.

10. Kapsuła czasu pod Aleją Gwiazd

W 2010 roku, w ramach obchodów 50-lecia istnienia Alei Gwiazd, w miejscu jej powstania – na rogu Hollywood i Highland – zakopana została kapsuła czasu. Zawiera ona różne przedmioty upamiętniające ten punkt orientacyjny, a także notatkę od Boba Barkera, która brzmi zaskakująco: „Wykastruj swoje zwierzęta domowe”.

Aleja Gwiazd Hollywood ciekawostki + zdjęcia: (c) Agnieszka Liddle / Anegdoty.pl

Jeśli planujesz wizytę w Kalifornii, może ci pomóc polski przewodnik > Tu link

Zobacz też:
> Niezwykłe ciekawostki o Hollywood

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)