Nieznane ciekawostki o puzzlach

puzzle ciekawostki o puzzlach rodzaje puzzli

Zaskakujące fakty i ciekawostki o puzzlach. Pierwsze puzzle, rodzaje puzzli, rekordziści układania puzzli. Układanka, która podbiła świat

Co to są puzzle?

1) To układanka, często składająca się z dużej liczby elementów. Wszystkie należy ułożyć w całość. To najczęściej kolorowy obrazek naklejony na karton mający ok. 2 mm grubości, z którego wytłoczono elementy mające charakterystyczne brzegi o różnym kształcie.

Historia słynnej układanki

2) Za osobę, która stworzyła pierwsze puzzle, uważa się Anglika, Johna Spilsbury’ego. Ten kartograf i grawer w 1767 roku naniósł kontury kontynentów na powierzchnię drewnianą, po czym wyciął ówczesne państwa wzdłuż ich granic. Potem należało wszystko dopasować i złożyć. Tak powstała pomoc dydaktyczna dla osób uczących się geografii, a wśród nich były dzieci króla Jerzego III.

puzzle ciekawostki o puzzlach rodzaje puzzli
Łamigłówka, która podbiła świat. Ciekawostki o puzzlach

3) Puzzle z kartonu zaczęto tworzyć pod koniec XIX wieku. Robiono je ręcznie, gdyż ówczesne technologie nie pozwalały na masową produkcję.

4) Na początku XX wieku to się zmieniło, gdyż wynaleziono sztancę. Jest to forma pozwalająca na wycinanie zaplanowanych wzorów.

5) Ogromną popularność puzzle zdobyły w latach 30. XX wieku. Do dziś ten okres jest nazywany „Złotą Erą Puzzli”. Układanki puzzlowe były popularne w Europie i Stanach Zjednoczonych. W USA było to w czasie, gdy był kryzys i 30-procentowe bezrobocie, więc ponieważ nie było jeszcze telewizji, czymś trzeba było się zająć, gdy było dużo wolnego czasu.

6) 3/4 wszystkich produkowanych wtedy puzzli, było produktem na charakterze reklamowym. Przedstawiały produkty i logo firm. Albo dowolny widoczek, którego częścią było logo reklamowanej firmy. Część puzzli reklamowych, miało dwustronny nadruk. Powierzchnia do ułożenia była dowolna, a na odwrocie był obrazek reklamowy.

7) Ogromna popularność puzzli sprawiła, że zaczęto prześcigać się w różnych pomysłach. W latach 30. podczas wystawy British Empire Trade Fair w Buenos Aires (Argentyna) były do ułożenia puzzle składające się z 35 tysięcy elementów. Nie wiadomo, czy układanie ich zakończyło się sukcesem.

puzzle ciekawostki o puzzlach rodzaje puzzli
Ciekawostki o puzzlach: każdy na swój sprawdzony sposób na ułożenie puzzli

Zaskakujące ciekawostki o puzzlach

8) Rekord Guinnessa w układaniu puzzli? W 2011 r. studenci uczelni w Ho Chi Minh (Wietnam) ułożyli obrazek, złożony z ponad pół miliona puzzli (dokładniej: elementów było 551.232). Powierzchnia ułożonego obrazka wynosiła 14,85 × 23,20 metra.

9) Puzzle, to rozrywka mająca pozytywny wpływ na osoby, mające kłopoty z zapamiętywaniem. Są zalecane dla osób z demencją i z chorobą Alzheimera. Ich układanie sprawia, że działają obie półkule mózgu równocześnie.

10) Wśród osób układających puzzle, były też osoby sławne, m.in. królowa Elżbieta II, Bill Gates (twórca Microsoftu) i Ronnie Wood, gitarzysta The Rolling Stones.

11) Podobno w latach 1932-1933 każdego tygodnia na świecie produkowano więcej niż 10 milionów pudełek puzzli.

puzzle ciekawostki o puzzlach rodzaje puzzli
Ciekawostki o puzzlach: z kilkuset puzzli ułóż niebo!

12) Obecnie największe puzzle dostępne na rynku, zawierają 24.000 elementów. Pudełko waży ponad 10 kilogramów.

13) Wśród różnego rodzaju puzzli, są puzzle ekologiczne. Zrobiono je z makulatury, a w przypadku wyrzucenia stosunkowo szybko ulegają biodegradacji.

14) Wraz z rozwojem technologii, w 2001 r. powstały puzzle elektroniczne (e-puzzle), układane na monitorze komputerów (najczęściej w Internecie czyli online, przy użyciu myszy komputerowej.

15) Trudniejszą wersją puzzli jest układanka nie mająca żadnego nadruku. Elementy trzeba ze sobą dopasować, wyłącznie na podstawie kształtów ich brzegów.

puzzle przestrzenne trójwymiarowe rodzaje puzzli układanki
Przykład puzzli przestrzennych: piłka z puzzli!

16) Są także puzzle trójwymiarowe (przestrzenne). Można układać przestrzenne budowle, stadiony, itp.

17) Od jakiegoś czasu można zamówić zrobienie puzzli z dowolnego zdjęcia (fotopuzzle), na przykład przedstawiające jubilata któremu chcemy zrobić prezent.

Ciekawostki o puzzlach: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Filumenistyka – zapomniane hobby
> Oryginalne hobby i hobbyści – ciekawostki