Eliza Orzeszkowa ciekawostki
Eliza Orzeszkowa (1841-1910) – wybitna polska pisarka okresu pozytywizmu. Znana także pod pseudonimami: E.O., Gabriela Litwinka, “Li…ka”, Bąk (z Wa-Lit-No)
Eliza Orzeszkowa – życie prywatne
1) Swojego ojca niemal nie znała, ponieważ zmarł, gdy miała 3 lata. Od tej pory była wychowywana jedynie przez kobiety – mamę, babcię, opiekunkę oraz starszą siostrę Klementynę.
2) Swojego męża, Piotra Orzeszkę, poznała na jednym z balów. Oświadczyny zostały przyjęte za namową matki. Nie było to jednak małżeństwo z miłości. Piotr przepuścił większość swojego majątku na zabawy i rozrywki, dlatego ślub z jedyną spadkobierczynią Milkowszczyzny miał być dla niego wybawieniem.
3) Piotr w 1863 roku został aresztowany, a dwa lata później zesłany na Sybir. Eliza Orzeszkowa nie wybrała się za nim, a zamiast tego wszczęła proces o unieważnienie małżeństwa, które uzyskała w 1869 roku.
4) Wiele lat przyjaźniła się z prawnikiem Stanisławem Nahorskim, który poradził jej sprzedaż Milkowszczyzny, ponieważ nie radziła sobie z jej zarządzaniem. W 1894 wzięli ślub i byli szczęśliwym małżeństwem.
5) Niestety małżeństwo ze Stanisławem nie trwało zbyt długo, ponieważ dwa lata po ślubie mężczyzna zmarł. Co więcej, jego zgon miał miejsce podczas jej imprezy imieninowej, kiedy to dostał ataku serca.
6) Podobny los co Stanisława spotkał samą Elizę, ponieważ również zmarła przez problemy z sercem. Miało to miejsce w 1910 roku. Początkowo odmówiono jej pogrzebu, ponieważ była niepraktykująca, jednak po interwencji biskupa została pochowana w Grodnie.
Eliza Orzeszkowa – twórczość
7) Można powiedzieć, że Orzeszkowa to w pewnym sensie matka założycielka nurtu feministycznego. Jej powieść “Marta”, to jedno z pierwszy dzieł literackich mówiących o prawie kobiet zarówno do wykształcenia, jak i pracy.
8) Była nominowana do Nagrody Nobla i to dwukrotnie – w 1904 oraz w 1909 roku. Tej nagrody nigdy nie otrzymała.
9) Jej powieści zostały przetłumaczone na niemal 20 języków. Co ciekawe, największą sprzedaż odnotowano w przekładzie szwedzkim i rosyjskim.
Eliza Orzeszkowa i powstanie styczniowe
10) Powstanie styczniowe zaszczepiło w niej chęć niesienia pomocy i zdeterminowało rozpoczęcie przez nią różnorakiej działalności społecznej. W tych ciężkim okresie chętnie udzielała pomocy powstańcom. O samym powstaniu mówiła, że to “fala, która zgarnęła wszystkich”.
11) Podczas trwania powstania styczniowego przebywała w Ludwinowie. Poznała tam Romualda Traugutta, który był wówczas już schorowany i wyczerpany. Eliza odwiozła go sama własnym powozem do granicy Królestwa Polskiego.
Eliza Orzeszkowa ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Eliza Orzeszkowa cytaty
> Najlepsze anegdoty o pisarzach
Comments are closed