Jan Paweł II – 22 niezwykłe ciekawostki

papież Jan Paweł II ciekawostki życiorys Karol Wojtyła

Jan Paweł II ciekawostki z życia i pontyfikatu

Jan Paweł II czyli Karol Wojtyła (1920-2005) – polski ksiądz, biskup, arcybiskup, kardynał. Od 16.10.1987 r. 264. papież.

Karol Wojtyła ciekawostki

1) Urodził się w Wadowicach (woj. małopolskie). Jego matka zmarła, gdy miał 9 lat. Miał starszą siostrę, po urodzeniu żyła zaledwie 16 godzin.

2) Od 1942 r. Karol Wojtyła studiował teologię w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 4 lata później. W 1958 r. został biskupem, a później arcybiskupem.

3) Na papieża został wybrany na konklawe w Watykanie, w dniu 16 października 1978 roku. Miał wtedy 58 lat. Otrzymał 99 głosów na 111 głosujących kardynałów. Przyjął imiona Jan Paweł, tak jak jego zmarły poprzednik, choć początkowo brał pod uwagę aby zostać Stanisławem I, na cześć świętego Stanisława. Wynik głosowania o godz. 18.44 podał kardynał Pericle Felici. Kilka minut później udzielił błogosławieństwa zgromadzonym na Placu świętego Piotra.

4) Jedną z pierwszych decyzji po wyborze, była rezygnacja z papieskiej lektyki, w jakiej do tej pory noszono papieży.

Jan Paweł II ciekawostki. Z czego zasłynął

5) Był pierwszym papieżem-Polakiem, pierwszym nie-Włochem od 455 lat. Także pierwszym w historii Kościoła papieżem-Słowianinem.

6) Dwa razy dokonywano zamachu na Jana Pawła II. Pierwszy z nich miał miejsce w Rzymie w 1981 r. podczas audiencji generalnej na Pl. świętego Piotra w Watykanie, a zamachowcem był Mehmet Ali Agca. Drugi odbył się w 1982 r. w Fatimie. Dokonał go Juan Fernandez y Krohn. Papież odwiedził zamachowca Agcę, gdy ten odbywał karę więzienia.

Emilia Karol Wojtyła papież Jan Paweł II ciekawostki życiorys
Emilia i Karol Wojtyła, zdjęcie ślubne rodziców przyszłego papieża. Jan Paweł II ciekawostki

7) Wyróżniał się na tle innych Głów Kościoła. Uprawiał sport, nosił zegarek i czytał bez okularów. Jednym z jego ukochanych miejsc były Tatry.

8) Był poliglotą. Swobodnie posługiwał się językiem polskim, włoskim, francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, łacińskim, a także klasyczną greką.

9) Używał pseudonimu literackiego Andrzej Jawień. Pod nim napisał 2 dramaty i kilka poematów. Wydał też m.in. książkę o II Soborze Watykańskim. Poza tym obejrzał z trybun stadionu mecz piłkarski reprezentacji Włoch.

10) To pierwszy papież, który uczestniczył też w koncercie rockowym Było to we włoskiej Bolonii.

Pielgrzymki Jana Pawła II

11) Jan Paweł II był najczęściej pielgrzymującym papieżem w historii Kościoła i zyskał miano „papieża-pielgrzyma”. Podczas swego pontyfikatu przebył ponad 1,5 mln km. To tak, jakby 16-krotnie okrążył kulę ziemską.

12) Odwiedził 130 krajów i niemal 900 miast i miejscowości. W sumie odbył 104 pielgrzymki. 9 razy odwiedził swoją ojczyznę, Polskę.

13) Zwyczajem jego każdej pielgrzymki Jana Pawła II, było ucałowanie ziemi którą odwiedza.

14) W dużym stopniu przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce. Jego pierwsze pielgrzymki do Polski spotkały się z dużym niezadowoleniem władz komunistycznych.

15) Najwięcej ludzi przybyłych na mszę, którą odprawiał, przybyło na Krakowskie Błonia, podczas jego VIII Pielgrzymki do Polski w 2002 r. Zgromadziło się tam 2,5 miliona ludzi.

papież Jan Paweł II ciekawostki życiorys Karol Wojtyła
Rok 2004. Papież Jan Paweł II ciekawostki, życiorys

Kolejne ciekawostki o papieżu-Polaku

16) Jego pontyfikat jest na 3. miejscu pod względem czasu trwania. Jan Paweł II był papieżem przez 26,5 roku, a dokładnie: 26 lat 5 miesięcy i 17 dni. W tym czasie dokonał najwięcej beatyfikacji i kanonizacji spośród wszystkich papieży.

17) Jan Paweł II mianował 232 kardynałów, wyświęcił 2810 kapłanów, ochrzcił 1378 osób i bierzmował 1581. Udzielił także sakramentu chorych 77 razy. Poprzedni papieże rzadko udzielali sakramentów.

18) Wyciągnął rękę do przedstawicieli innych religii. Chciał, aby inne wyznania żyły ze sobą w zgodzie. Odwiedził świątynie innych religii: meczet, synagogę i kościół luterański. Uczestniczył we wspólnym czuwaniu wraz z przedstawicielami kilkudziesięciu religii w Asyżu.

19) Pas jego sutanny, przestrzelony przez zamachowca podczas zamachu w 1981 r. obecnie znajduje się w skarbcu na Jasnej Górze w Częstochowie. Kulę, która w tym zamachu go zraniła, umieszczono w koronie Maryi w Fatimie.

20) Pod koniec życia Jan Paweł II chorował na nieuleczalną chorobę Parkinsona.

21) Na jego pogrzeb przybyło do Watykanu 4 miliony ludzi, wśród nich wielu wiernych z Polski.

22) Po jego śmierci doszukiwano się czegoś, co można nazwać przeznaczeniem, i znaleziono – liczbę 13. Jan Paweł II był 265 papieżem w historii (suma cyfr: 13). Dodanie daty i godziny jego śmierci daje 26 – czyli tyle, ile lat trwał jego pontyfikat (a po podzieleniu przez 2 – daje liczbę 13). Był papieżem przez 9301 dni, co po dodaniu cyfr daje liczbę 13. Czas trwania pontyfikatu (26 lat i 5 miesięcy), po dodaniu cyfr też daje liczbę 13.

Jan Paweł II ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o czasach PRL-u
> Lech Wałęsa ciekawostki