Lech Wałęsa – niesamowite ciekawostki

Lech Wałęsa ciekawostki anegdoty cytaty dowcipy

Lech Wałęsa ciekawostki

Lech Wałęsa (ur. 1943) – z zawodu elektryk, polski polityk i działacz związkowy, jeden z przywódców opozycji demokratycznej w okresie PRL, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983), prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w (1990–1995).

Lech Wałęsa ciekawostki z życia

1) Wałęsa, to obok papieża Jana Pawła II najbardziej znany Polak na świecie.

2) W latach 1961-1967 pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie. Służbę wojskową odbył w Koszalinie, w latach 1963-1965. Do Stoczni Gdańskiej trafił w 1967 roku.

3) W 1976 r. Lech Wałęsa został zwolniony z pracy w stoczni za publiczną krytykę organizacji związkowych. Później pracował w Gdańskich Zakładach Mechanizacji Budownictwa ZREMB i Zakładach Robót Elektrycznych Elektromontaż w Gdańsku.

Od strajku w stoczni po fotel prezydenta

4) Pracował jako elektryk w Stoczni Gdańskiej, gdy 1980 r. wybuchł strajk stoczniowców. Stanął na jego czele. Niedługo potem był współzałożycielem NSZZ Solidarność i pierwszym jego przewodniczącym (w latach 1981–1990). W 1981 roku związek miał ok. 10 milionów członków.

5) Jako przewodniczący Komitetu Strajkowego 31 sierpnia 1980 r. Lech Wałęsa podpisał porozumienie pomiędzy MKS (Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym) a delegacją rządową. Użył do tego słynnego, dużego długopisu z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.

5) Był jednym z pierwszych internowanych po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. Władze PRL starały się go złamać i przeciągnąć na swoją stronę. Tymczasem to on i inni internowani wtedy członkowie opozycji kilka lat później zasiedli z przedstawicielami komunistycznej władzy do Okrągłego Stołu. Wkrótce doszło do pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów, a potem do utworzenia pierwszego niekomunistycznego rządu z premierem Tadeuszem Mazowieckim na czele. Zmiany w Polsce zapoczątkowały zmiany w innych krajach tzw. bloku wschodniego.

Lech Wałęsa ciekawostki anegdoty cytaty dowcipy
Lech Wałęsa, rok 1980. Lech Wałęsa ciekawostki

6) W 1982 r. władze PRL robiły wszystko, aby zepsuć dobre imię Wałęsy w oczach Polaków i Zachodu. Wysłano do Oslo dokumenty, z których wynikało, że współpracował z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Doniesienia te zdementował potem Aleksander Kwaśniewski. Do dziś spreparowane przez SB dokumenty z rzekomym podpisem Wałęsy służą do jego oczerniania. Był rzekomym agentem o kryptonimie Bolek.

7) W 1983 r. Lech Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Statuetkę odebrała jego żona Danuta, ponieważ władze komunistyczne odmówiły mu wydania paszportu. Istniało także ryzyko, że nie zostanie wpuszczony z powrotem z Polski. W dniu wylotu Danuty Wałęsy do Norwegii władze niemal odcięły Okęcie od świata.

8) We, the people (My, naród) – tak Lech Wałęsa zaczął swoje przemówienie w amerykańskim Kongresie, 15 listopada 1989. Był trzecim obcokrajowcem w historii, który dostąpił tego zaszczytu. W USA przebywał na zaproszenie prezydenta USA George’a Busha.

9) W 1990 r. Wałęsa został prezydentem RP. Jego prezydentura była burzliwa. Urząd sprawował do 1995 r. W 2000 r. przegrał w II turze z Aleksandrem Kwaśniewskim. Ogłosił wtedy, że wycofuje się z polityki. Jednak do dziś wypowiada się w ważnych sprawach politycznych.

10) W 1991 roku wydał książkę „Droga do wolności”. Opisywał w niej miłość do żony Danuty i dzieci. Publikacja zawierała też sporo wspomnień rodzinnych.

Lech Wałęsa ciekawostki i fakty

11) Wałęsa jego głęboko wierzącym chrześcijaninem. Przez wiele lat jego znakiem rozpoznawczym był wizerunek Matki Boskiej, wpięty w klapę marynarki.

12) Lecha Wałęsę możemy oglądać w teledyskach „Man in the mirror” Michaela Jacksona i „Wind of change” zespołu Scorpions. Wystąpił też w reklamach Fiata i Visy.

13) Był autorem wielu lapsusów językowych. Jego najsłynniejsze powiedzenia, to:
„Nie chcem, ale muszem”,
„Jestem za, a nawet przeciw”,
„O take Polskę walczyłem”.

Lech Wałęsa ciekawostki anegdoty cytaty dowcipy
Lech Wałęsa ciekawostki z życia. Foto: Jindřich Nosek / cc by-sa 4.0

14) O Wałęsie krążyła duża ilość dowcipów. Uchodził za osobę z dużym poczuciem humoru, kolekcjonował swoje karykatury opublikowane w Polsce i innych krajach.

15) Wałęsa z zamiłowania był wędkarzem. Lubił też rozwiązywać krzyżówki i grać w ping-ponga. Jest najbardziej związany z rodzinnym Gdańskiem.

16) Wraz z żoną Danutą wychował ośmioro dzieci: Jarosława, Przemysława, Marię Wiktorię, Bogdana, Brygidę, Sławomira, Magdalenę i Annę. Z polityką związał się syn Jarosław (ur. 1976), z wykształcenia politolog. Był posłem na Sejm RP V, VI i IX kadencji oraz posłem do Parlamentu Europejskiego.

17) Lech Wałęsa reprezentował Europę podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City (USA) w 2002 r. Niósł flagę olimpijską, podobnie jak inne znane postacie z innych kontynentów.

18) Na świecie Wałęsa uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich polityków. Otrzymał wiele międzynarodowych nagród, m.in. szlachectwo brytyjskie i szwedzkie, także doktoraty honoris causa szeregu uczelni.

19) Port Lotniczy Gdańsk otwarto w 1974 roku. Od 2004 r. lotnisko w Gdańsku nosi imię Lecha Wałęsy.

Lech Wałęsa ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Górne foto: Lech Wałęsa w roku 1990, foto: Erdei Katalin / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Lech Wałęsa cytaty
> Satyra stanu wojennego. Historia rysunku z Lechem Wałęsą
> Jan Paweł II ciekawostki