Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Kevin sam w domu ciekawostki o filmie

film Kevin sam w domu ciekawostki Home alone
Email :231

Kevin sam w domu ciekawostki i zaskakujące fakty o filmie, bez którego Polacy nie wyobrażają sobie świąt Bożego Narodzenia. Poznaj kulisy filmu, oraz jego bohaterów. Wszystko, co musisz wiedzieć o “Home alone” i Kevinie

1. Kultowy film z rezolutnym Kevinem

Już ponad 30 lat oglądamy film z rezolutnym dzieciakiem imieniem Kevin, który broni rodzinnego dobytku przed dwoma złodziejaszkami. Niezliczona ilość gagów, pomysłowość twórców filmu i aktorów powodują, że ta komedia stała się kultową. Reżyserem 103-minutowego filmu zatytułowanego “Home alone”, jest Chris Columbus, scenariusz napisał John Hughes. Premiera miała miejsce na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem w 1990 roku.

2. Amerykańska komedia w bożonarodzeniowej scenerii

Akcja filmu dzieje się między 21 a 25 grudnia. Rodzina McCallisterów na Święta Bożego Narodzenia wyjeżdża do Paryża. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że w domu pozostało jedno z dzieci – Kevin. Chłopiec święta musi spędzić sam. Do tego z przerażeniem odkrywa, że domem w którym przebywa, zainteresowali się dwaj włamywacze. Tak zaczyna się fabuła filmu, który kręcono w Chicago, Paryżu oraz na lotniskach w Dallas i Scranton.

3. Kevin McCallister czyli Macaulay Culkin

Tytułową postać Kevina zagrał Macaulay Culkin (ur. 26 sierpnia 1980 w Nowym Jorku), wówczas 10-letni chłopiec. Za rolę dostał 100 tys. dolarów, a gdy Ameryka obejrzała w kinach film, Culkin stał się gwiazdą. Za kontynuację “Home alone” czyli Kevin sam w Nowym Jorku (premiera 2 lata po Home Alone, w listopadzie 1992) dostał już kilka miliona dolarów, podobnie było przy kolejnych filmach. Status gwiazdy przypieczętował występ Macaulaya Culkina w teledysku Michaela Jacksona do piosenki „Black or White”.

film Kevin sam w domu ciekawostki Home alone Macaulay Culkin
Macaulay Culkin – odtwórca tytułowej roli w filmie “Kevin sam w domu”. Foto: Matt Biddulph / cc by-sa 2.0

4. Wielkie problemy podczas kręcenia filmu

Po kinowej premierze “Home Alone” aż do dziś wszyscy zachwycamy się efektem, tymczasem gdy film powstawał, twórcy mieli ogromne problemy finansowe. Najpierw z 10-milionowego budżetu filmu wytwórni Warner Bros zrobiło się 14 milionów. Niedokończony film przed klęską uchroniła 20th Century Fox, która przyjęła projekt i zwiększyła budżet do ponad 17 milionów. Tylko tyle, bo zrezygnowano z części efektów specjalnych.

5. Jeden z najbardziej kasowych filmów

Cała wspomniana wyżej kwota zwróciła się po pierwszym tygodniu wyświetlania w amerykańskich kinach, a potem było jeszcze lepiej. Przez wiele tygodni “Home alone” był jednym z najbardziej kasowych filmów w kinach. W Stanach zarobił 285 milionów USD, a łącznie z innymi krajami świata zarobił 477 milionów USD. Jednak mimo zachwytów publiczności i wielkiego sukcesu finansowego, film nie spodobał się krytykom.

6. Gdzie jest słynny dom McCallisterów?

Dwupiętrowy dom który znamy z filmu, zbudowano w 1921 roku. Stoi 30 km od Chicago, w miejscowości Winnetka (hrabstwo Cook, stan Illinois) przy 671 Lincoln Avenue. Ma ponad 400 metrów kwadratowych powierzchni, 4 sypialnie i garaż.

Nic dziwnego, że większość scen filmu kręcono w Chicago i okolicach. Jednak sceny z kuchni kręcono już nie w domu, lecz w studio filmowym. A teraz ciekawostka: sceny z zalaną piwnicą domu kręcono w basenie szkoły New Trier High School czyli w całkiem innym miejscu.

film Kevin sam w domu ciekawostki Home alone
Dom z filmu “Kevin sam w domu” (Home alone), Foto: anarchosyn / cc by-sa 2.0

7. Home alone i muzyka polka

O tym, że Polacy nie wyobrażają sobie świąt Bożego Narodzenia bez corocznej emisji filmu “Kevin sam w domu” w Polsacie, napisano wszystko. Jednak nie każdy wie, skąd w filmie wziął się pomysł pokazania zespołu grającego polkę. Zespołu, z którym mama Kevina jechała ciężarówką do Chicago.

W tym czasie działał w USA pochodzący z Bydgoszczy Jan Lewan (ur. 1941), absolwent średniej szkoły muzycznej, popularyzujący polkę. Tego dzięki jego działalności, tego typu muzyka była wtedy popularna w Stanach. Jego historię możesz poznać oglądając amerykański film fabularny “The Polka King” z 2017 roku oraz film dokumentalny “Człowiek, który miał być królem polki” (2009).

8. Świąteczna atmosfera w filmie Kevin sam w domu

Nieprzypadkowo w świątecznym wystroju domu McCallisterów dominują kolory czerwony i zielony, który kojarzy się z Bożym Narodzeniem, a w filmie słyszymy “We Wish You a Merry Christmas”.

Co ciekawe, bombki po których bosymi stopami chodzi włamywacz Marv po sforsowaniu okna, wcale nie były rozbitymi, ostrymi bombkami, lecz chrupiącymi cukierkami.

film Kevin sam w domu ciekawostki Home alone Macaulay Culkin
Berlin, 2010. Macaulay Culkin na scenie, jako wokalista zespołu rockowego. Foto: Matt Biddulph / cc by-sa 2.0

Kevin sam w domu ciekawostki

Na koniec garść kolejnych ciekawostek z kulis kręcenia tego filmu.

9. W szczególnie niebezpiecznych scenach filmu, Kevina zastępował kaskader. Co ciekawe, 10-letniego chłopca zastępował 30-letni Larry Nicholas, który był niski i chudy.

10. W jednej ze scen widzimy, jak Kevin odtwarza na video czarno-biały film, kończący się serią z karabinu maszynowego i głośnym śmiechem strzelającego. Co ciekawe, nie jest to żaden archiwalny film, ale specjalnie nagrana scenka, będąca parodią filmów gangsterskich.

11. Część początkowych ujęć filmu kręcono z wysokości oczu Kevina, aby pokazać z jakiej perspektywy patrzy na świat.

12. Harry Lime – tak nazywa się jeden z włamywaczy napadających dom McCallisterów (w tej roli Joe Pesci). Tak samo nazywała się postać z filmu Orsona Wellesa “Trzeci człowiek” z 1949 roku.

13. Podobno w pierwotnym scenariuszu filmu, złodzieje po obrabowaniu mieszkania mieli zamordować Kevina. Jeśli to prawda, na szczęście scenariusz zmieniono.

Kevin sam w domu ciekawostki: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com

Zobacz też:
> Dowcipy na Boże Narodzenie
> Ciekawostki o świętym Mikołaju

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)