Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Zadziwiające fakty o bombkach choinkowych

bombki choinkowe ciekawostki Boże Narodzenie choinka
Email :32

Bombki choinkowe ciekawostki i niezwykłe fakty. Od kiedy zaczęto je produkować. Z czego są robione, symbolika i rodzaje bombek – wszystko, co warto wiedzieć

Kształty bombek. Kupić bombkę czy zrobić samemu?

1) Bombki choinkowe, to najpopularniejszy rodzaj ozdób choinkowych. Najpopularniejszym kształtem, jest kształt kulisty, lecz bombki mają różnorodne kształty (np. aniołek, grzybek, bałwanek). Najczęściej wykonane są ze szkła (tak było kiedyś), ale też np. bombki z plastiku. Niektórzy własnoręcznie dekorują bombki przed powieszeniem na choince, choć częściej na choinkach wieszamy są te kupione w sklepie.

Historia choinkowej bombki

2) Zanim zaczęto produkować bombki, na podłaźniczkach (gałązkach z drzew iglastych), a potem na choinkach wieszano głównie ogólnodostępne ozdoby, np. orzechy, małe jabłka, także pierniki, słodycze, itp.

3) Dekorowanie drzewka iglastego przed Bożym Narodzeniem, to tradycja niemieckich ewangelików, znana od XVI wieku. Podobno choinki dekorował Martin Luter (1483-1546).

bombki choinkowe ciekawostki Boże Narodzenie choinka
Różne kształty bombek. Bombki choinkowe ciekawostki na Boże Narodzenie

4) Bombki choinkowe pojawiły się w sprzedaży w Niemczech, w 1847 roku. Pod koniec XIX wieku zaczęto je sprzedawać w Polsce.

5) Pierwszym, który wydmuchał bombkę w hucie szkła, był Niemiec Hans Greiner. Było to w mieście Lauscha, w Turyngii. Jeśli wierzyć legendzie, nie stać go było na zakup drogich ozdób świątecznych, więc małe, kuliste ozdoby wydmuchał dla siebie i udekorował nimi choinkę w swoim mieszkaniu, ku uciesze rodziny.

Jak powstaje bombka i z czego jest zrobiona

6) Bombki produkowane w hucie szkła, powstają ze szkła sodowego lub borowo-krzemowego. Po podgrzaniu do wysokiej temperatury, materiał daje się formować. Aby wydmuchać bombkę do kształtu kuli, należy użyć długiej, szklanej rurki i umiejętnie wdmuchiwać do środka powietrze, kręcąc rurką.

bombki choinkowe ciekawostki Boże Narodzenie choinka
Pięknie udekorowana bombkami choinka, to miłe święta w rodzinnym gronie

Bombki choinkowe i ich symbolika

7) Wieszane na choinkach ozdoby i bombki choinkowe mają różnorodną symbolikę. Nawet w zależności od kształtu oraz koloru, ta symbolika jest inna. Jednak tak naprawdę chodzi o radowanie oczu i serca tych, którzy w okresie Bożego Narodzenia oglądają pięknie ozdobioną choinkę i chcą w miłej atmosferze przeżyć święta.

Rodzaje bombek choinkowych

8) Jedną z bombek, która ma oryginalny kształt, jest szpic. Podłużna bombka z wąskim zakończeniem umieszczona na szczycie choinki, ma przypominać o gwieździe betlejemskiej, która wskazywała na miejsce narodzin Jezusa. Szpic to symbol łączności tego, co na ziemi i w niebie.

bombki choinkowe ciekawostki Boże Narodzenie choinka
Bałwanek na bombce choinkowej

Kolejne ciekawostki o bombkach choinkowych

9) 150 szklanych bombek choinkowych waży około kilograma.

10) Zanim na choince zaczniesz wieszać bombki, umieść na niej światełka. Jeśli zrobisz odwrotnie, narazisz powieszone bombki na stłuczenie.

11) Podobno idealnie udekorowana choinka 2-metrowej wysokości, powinna mieć 41 ozdób (w tym bombek) plus tzw. włosy anielskie i oświetlenie.

Bombki choinkowe ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Historia Bożego Narodzenia
> Ciekawostki o pasterce

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)