Wigilia ciekawostki i informacje o Wigilii
Wigilia ciekawostki
1) Vigilia po łacinie znaczy: czuwanie, straż. Vigiliare – znaczy: czuwać.
2) Wieczerzę wigilijną należy zaczynać po tym, jak zobaczy się pierwszą gwiazdę na niebie. To symboliczne nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej. Najpierw należy się pomodlić i podzielić opłatkiem, a dopiero potem zasiąść do wigilijnego stołu.
3) Niektórzy pamiętają, aby pod obrus znajdujący się na stole, gdzie będzie spożywana wieczerza wigilijna, włożyć wiązkę siana. To nawiązanie do skromnego miejsca, w którym przeszedł na świat Jezus Chrystus – do stajenki, w której było siano.
4) Zwyczaj dzielenia się opłatkiem w Wigilię, jest znany głównie w naszej części Europy. Tak robią głównie mieszkańcy Polski, Czech, Litwy, Białorusi i Ukrainy.
5) Spożywanie karpia jako dania wigilijnego upowszechnił się w socjalistycznej Polsce. Karp jest rybą, która nie jest zbyt wymagająca w hodowli i był wtedy najtańsza.
Fakty i ciekawostki o Wigili
6) Jednym ze zwyczajów wigilijnych jest zostawienie nakrycia stołu (talerze, sztućce) dla dodatkowej osoby. Dla zbłąkanego wędrowca, który być może przyjdzie i trzeba go będzie nakarmić i ugościć. Zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku.
7) Angielski powieściopisarz Charles Dickens (1812-187) napisał kilka utworów, których tematem była Wigilia i Boże Narodzenie. Najpopularniejszym jest “Opowieść wigilijna” z 1843 roku. Ukazała się przed Bożym Narodzeniem w bardzo niskiej cenie, sprzedano 6 tys. egzemplarzy.
8) Przesady świąteczne i wigilijne w Polsce? Do portfela wkładane są łuski ze świątecznego karpia, co ma przynieść dostatek w przyszłym roku. Tak, jak każdy z nas zachowuje się w Wigilią – taki będzie w kolejnym roku. Szczęście przynosi też pocałunek pod jemiołą, w święta. I jeszcze jedno, liczba potraw wigilijnych. Najlepiej jeśli ich będzie 12, wtedy przez cały kolejny rok jedzenia nie zabraknie.
9) Wśród najbardziej znanych potraw wigilijnych w Polsce są: czerwony barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, karp smażony i w galarecie, kompot z suszonych owoców, kluski z makiem, cukrem i miodem. W różnych regionach występują też wigilijne dania regionalne.
Wigilia ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Henryk Sienkiewicz ciekawostki
Comments are closed