Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki o Wigilii

Wigilia ciekawostki świąteczne święta Bożego Narodzenia Boże Narodzenie
Email :26

Wigilia ciekawostki i informacje o Wigilii

Wigilia ciekawostki – 1

1) Vigilia po łacinie znaczy: czuwanie, straż. Vigiliare – znaczy: czuwać.

2) Wieczerzę wigilijną należy zaczynać po tym, jak zobaczy się pierwszą gwiazdę na niebie. To symboliczne nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej. Najpierw należy się pomodlić i podzielić opłatkiem, a dopiero potem zasiąść do wigilijnego stołu.

3) Niektórzy pamiętają, aby pod obrus znajdujący się na stole, gdzie będzie spożywana wieczerza wigilijna, włożyć wiązkę siana. To nawiązanie do skromnego miejsca, w którym przeszedł na świat Jezus Chrystus – do stajenki, w której było siano.

Wigilia ciekawostki świąteczne święta Bożego Narodzenia Boże Narodzenie
Wigilia, to także pyszne ciasta świąteczne, na przykład strucla z makiem

4) Zwyczaj dzielenia się opłatkiem w Wigilię, jest znany głównie w naszej części Europy. Tak robią głównie mieszkańcy Polski, Czech, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

5) Spożywanie karpia jako dania wigilijnego upowszechnił się w socjalistycznej Polsce. Karp jest rybą, która nie jest zbyt wymagająca w hodowli i był wtedy najtańsza.

Wigilia ciekawostki – 2

6) Jednym ze zwyczajów wigilijnych jest zostawienie nakrycia stołu (talerze, sztućce) dla dodatkowej osoby. Dla zbłąkanego wędrowca, który być może przyjdzie i trzeba go będzie nakarmić i ugościć. Zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku.

7) Angielski powieściopisarz Charles Dickens (1812-187) napisał kilka utworów, których tematem była Wigilia i Boże Narodzenie. Najpopularniejszym jest “Opowieść wigilijna” z 1843 roku. Ukazała się przed Bożym Narodzeniem w bardzo niskiej cenie, sprzedano 6 tys. egzemplarzy.

Wigilia ciekawostki świąteczne święta Bożego Narodzenia Boże Narodzenie
Wigilia i święta Bożego Narodzenia, to radosne chwile w rodzinnym gronie

8) Przesady świąteczne i wigilijne w Polsce? Do portfela wkładane są łuski ze świątecznego karpia, co ma przynieść dostatek w przyszłym roku. Tak, jak każdy z nas zachowuje się w Wigilią – taki będzie w kolejnym roku. Szczęście przynosi też pocałunek pod jemiołą, w święta. I jeszcze jedno, liczba potraw wigilijnych. Najlepiej jeśli ich będzie 12, wtedy przez cały kolejny rok jedzenia nie zabraknie.

9) Wśród najbardziej znanych potraw wigilijnych w Polsce są: czerwony barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, karp smażony i w galarecie, kompot z suszonych owoców, kluski z makiem, cukrem i miodem. W różnych regionach występują też wigilijne dania regionalne.

Wigilia ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Henryk Sienkiewicz ciekawostki

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)