Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

John F.Kennedy – zaskakujące ciekawostki

John F. Kennedy ciekawostki życiorys prezydent USA zamach
Email :36

John F.Kennedy ciekawostki i fakty

John F.Kennedy (1917-1963) czyli John Fitzgerald Kennedy (JFK). Amerykański polityk, 35. prezydent Stanów Zjednoczonych. Zastrzelony w zamachu, którego wątki nie są do dziś w pełni wyjaśnione.

John F.Kennedy – życie prywatne

1) Jego rodzicami byli Joseph P. Kennedy i Rose Kennedy. Miał aż ośmioro rodzeństwa – 3 braci i 5 sióstr. Jego najstarszy brat zginął w 1944 roku podczas czynnego udziału w II wojnie światowej.

2) Po ukończeniu studiów (1940), John F.Kennedy w 1941 roku wstąpił do marynarki wojennej. Pływał kutrami torpedowymi na Pacyfiku. Dwa lata później powrócił do domu, a w 1946 r. rozpoczął karierę polityczną. Sześć lat później został senatorem, potem prezydentem USA.

3) Żona Johna, Jacqueline, poroniła pierwszą ciążę, a rok później kolejne dziecko urodziło im się martwe. W 1957 roku urodziła się Caroline, a 3 lata później John F. junior. Ostatni syn, Patrick, zmarł dwa dni po narodzinach.

4) John F.Kennedy borykał się z trwałym urazem kręgosłupa, którego doznał grywając za młodu w futbol amerykański. Przeszedł dwie operacje, jednak żadna nie przyniosła pozytywnego skutku. Co więcej, pierwsza z nich o mało nie wpędziła Kennedy’ego do grobu.

5) Nie należał do najwierniejszych mężów. Zdarzały mu się zarówno jednorazowe przygody z kobietami, jak i dłuższe romanse. Jego kochanką była seksowna aktorka Marilyn Monroe, która dla Johna zaśpiewała słynne “Happy Birthday”.

John F. Kennedy cytaty ciekawostki życiorys prezydent USA zamach
John F. Kennedy ciekawostki i życiorys prezydenta USA

6) Jego żona Jacqueline jako pierwsza dama była uznawana za ikonę mody. Angażowała się także w sprawy kulturalne USA. Uważała, że Waszyngton jest miastem o ubogiej kulturze.

7) John F.Kennedy był osobą chorowitą. Aż 4 razy otrzymał sakramentalne ostatnie namaszczenie. Raz – gdy zdiagnozowano u niego chorobę Addisona, drugi raz – gdy w Japonii mierzył się z ogromną gorączką, trzeci – gdy przebudził się ze śpiączki, a czwarty – w dniu zamachu.

John F.Kennedy – zamach i śmierć

8) Był 35. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Po ukończonej kadencji planował ubiegać się o reelekcję. W tym celu wybierał się do różnych stanów, aby spotykać się z obywatelami USA w ramach kampanii wyborczej. Jego ostatnim punktem okazało się być Dallas, miasto zwane “Miastem Nienawiści”, gdzie media postrzegały go jako sympatyka komunizmu. Kawalkada prezydenta została ostrzelana, został ugodzony pociskami w szyję i głowę. Zamach i jego śmierć był wstrząsem dla społeczeństwa USA.

9) O zabójstwo prezydenta oskarżono niejakiego Lee Harveya Oswalda, jednak dwa dni po osadzeniu w areszcie został postrzelony w piwnicy komisariatu policji przez Jacka Ruby’ego. Ten z kolei twierdził, że to morderstwo miało pokazać, że “Żydzi są potężni”.

cmentarz Arlington cemetery JFK John Fitzgerald Kennedy
Cmentarz Arlington koło Wasztyngtonu. John F.Kennedy ciekawostki

10) Istnieje powszechnie znana, choć niepotwierdzona teoria spiskowa na temat śmierci Marilyn Monroe. Ponoć w tym samym czasie romansowała zarówno z Kennedym, jak i jego bratem Robertem. Po zakończonym związku z Robertem, miała mu zagrozić rozpowszechnieniem informacji o ich romansie. Rzekomo jej samobójstwo zostało upozorowane przez Roberta, brata Johna F. Kennedy’ego.

John F.Kennedy – kolejne ciekawostki

11) W 1963 r. John F.Kennedy otrzymał pośmiertnie odznaczenie Presidential Medal of Freedom.

12) W 2017 roku dom aukcyjny wystawił na sprzedaż dziennik Kennedy’ego, który liczył 60 stron. 12 z nich było napisanych odręcznie przez prezydenta. Został wylicytowany za 718.500 dolarów.

John F.Kennedy ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Marilyn Monroe
> Słynni prezydenci USA

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)