Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Karol Marks – zadziwiające ciekawostki

Karol Marks ciekawostki życiorys
Email :23

Karol Marks ciekawostki i fakty z życia. Niemiecki niemiecki filozof pochodzenia żydowskiego, socjolog, ekonomista, historyk, dziennikarz i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego, współzałożyciel I Międzynarodówki. Karl Marx (1818-1883)

Karol Marks

1) Karol Marks to właściwie Karl Marx. Był niemieckim filozofem, dziennikarzem, socjologiem i działaczem rewolucyjnym. Był też twórcą socjalizmu naukowego.

2) Pochodził z rodziny żydowskiej. Zainteresowanie do filozofii zaczerpnął od ojca, który interesował się działalnością Immanuela Kanta oraz Woltera.

3) Karol Marks urodził się w 1818 roku w Trewirze, w budynku 664 przy Brückergasse. Lokal został zakupiony w 1928 roku przez Socjaldemokratyczną Partię Niemiec, a obecnie mieści się tam muzeum poświęcone Marksowi.

4) Obecnie niewiele wiadomo o jego dzieciństwie. Był drugim z dziewięciorga dzieci, a w 1819 roku stał się najstarszym dzieckiem, gdy zmarł jego brat Moritz.

5) Miał prywatnego nauczyciela, jednak później podjął naukę w szkole, w której dyrektorem był przyjaciel jego ojca. Na szkołę urządzono nalot, ponieważ głosiła liberalne poglądy i wymieniono liberalnych pracowników.

Karol Marks ciekawostki życiorys pomnik Chemnitz
Karol Marks ciekawostki. Pomnik w Chemnitz (Niemcy)

Karol Marks – studia, życie prywatne

6) Ojciec namawiał go, aby podjął studia prawnicze. Karol Marks nie uległ jednak namowom ojca i na Uniwersytecie w Bonn studiował filozofię oraz literaturę.

7) Początkowo bardzo dobrze radził sobie na studiach, jego oceny były niemal wzorowe. Z czasem jednak nauka pozostawiała wiele do życzenia, dlatego ojciec postanowił przenieść go na lepszy uniwersytet, cieszący się lepszą renomą – Uniwersytet Berliński.

8) 1943 roku wziął ślub z Jenny. Uroczystość odbyła się w kościele protestanckim w Bad Kreuznach.

Karol Marks ciekawostki

9) Był oskarżony o przestępstwa prasowe i nawoływanie do stawiania oporu przed rządem. Z tego powodu wyemigrował. Najpierw do Paryża, a później do Londynu.

10) Karol Marks miał ściśle sprecyzowane poglądy odnośnie Polski. Stanowczo popierał niepodległość kraju. Polską zaczął interesować się od powstania krakowskiego w 1846 r.

11) W 1881 roku zmarła jego ukochana żona, a sam Marks zmarł niespełna 2 lata później. Zostali pochowani razem na Highgate Cemetery w Londynie.

12) Zmarł z powodu zapalenia oskrzeli. Kwestia jego pochówku była bardzo problematyczna, ponieważ w chwili zgonu był bezpaństwowcem.

13) Jego poglądy do dziś poddawane są niemałej krytyce. Część uczonych uważa, że Marks pozbawiał człowieka jakiejkolwiek podmiotowości, tworząc z niego jedynie funkcję zewnętrznych procesów społecznych, przyrodniczych czy historycznych.

Karol Marks ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
>

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)