Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

10 niesamowitych ciekawostek o Łodzi

Łódź ciekawostki Stajnia Jednorożców Dworzec Tramwajowy Centrum w Łodzi
Email :43

Miasto Łódź ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia i współczesność Łodzi. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym mieście

Łódź ciekawostki

1) Łódź, stolica województwa łódzkiego, ma 650 tys. mieszkańców. To jedno z największych miast, położone w środku Polski.

2) Ulica Piotrkowska (zwana Pietryną), to najsłynniejsza ulica miasta. Jest także najdłuższa – ma 4,2 km długości. Od końca XX wieku jej część jest deptakiem.

3) Tak zwany Łódzki Manhattan, to 8 wieżowców wybudowanych w latach 1975-1982. Dwa najwyższe mają po 26 kondygnacji i 78 metrów wysokości.

murale łódzkie Łódź ciekawostki atrakcje
Wielki mural na ścianie domu przy Piotrkowskiej. Łódź ciekawostki

4) Na ul. Piotrkowskiej (między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina), w chodnik wmontowano gwiazdy z nazwiskami polskich aktorów oraz twórców filmowych. Jest to Aleja Gwiazd, przypominająca aleję w Hollywood. Pierwszą gwiazdę zamontowano 28 maja 1998 roku, obecnie jest ich niemal 100.

5) W 2019 r. na skrzyżowaniu Piotrkowskiej i Piłsudskiego ustawiono pomnik jednorożca. Został zaprojektowany przez japońskiego artystę Tomohiro Inaba. Niedługo potem znajdujący się obok Dworzec Tramwajowy Centrum, Łodzianie nazwali Stajnią Jednorożców. (Patrz górne zdjęcie).

Ciekawostki o Łodzi

6) Znajdującą się przed gmachem Teatru Wielkiego w Łodzi 35-metrowej długości fontannę, otwarto w 2009 r. Z powodu kształtu, Łodzianie ochrzcili ją “waginą”.

7) W Łodzi od 1947 r. działa Se-Ma-For czyli wytwórnia filmowa, w której powstało ok. półtora tysiąca filmów. Polacy najbardziej kojarzą Se-Ma-Fora z lalkowych i rysunkowych filmów dla dzieci. Przygody Misia Colargola, Miś Uszatek, Zaczarowany ołówek, Dziwny świat kota Filemona i inne. Na ul. Piotrkowskiej stoi minipomnik Misia Uszatka. To jedna z postaci znajdujących się na szlaku turystycznym Łódź Bajkowa.

Lódź ciekawostki atrakcje Miś Uszatek ulica Piotrkowska
Lódź ciekawostki: Miś Uszatek na ulicy Piotrkowskiej

8) W Domu Handlowym Magda latach 1995-2015 (Piotrkowska 30/32) mieścił się pierwsza w Łodzi restauracja McDonald’s.

9) Biała Fabryka, to jedna z najstarszych fabryk powstałych w Łodzi. Obecnie mieści się tu Centralne Muzeum Włókiennictwa. Adres: Piotrkowska 282.

10) W 2006 r. otwarto w Łodzi Centrum Handlowe Manufaktura. Kiedyś na tym terenie działał kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego, którego budowę zaczęto w 1870 roku. Na 30. hektarach były tkalnie, przędzalnie i inne zakłady oraz mieszkania dla robotników i pałac właściciela.

Łódź ciekawostki: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Warszawie
> Bydgoszcz ciekawostki
> Ciekawostki o Szczecinie

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)