Napoleon Bonaparte. Napoleon ciekawostki, życiorys
Napoléon Bonaparte (1769-1821) – wybitny dowódca wojskowy, cesarz Francuzów. Jedna z najważniejszych postaci w historii Francji i świata. Ciekawostki o Napoleonie Bonaparte.
Napoleon – życie prywatne
1) Miał aż siedmioro rodzeństwa. Trzy siostry – Elizę, Karolinę i Paulinę oraz czterech braci – Lucjana, Ludwika, Józefa i Hieronima.
2) Uczęszczał do szkoły wojskowej; wśród uczniów uchodził za samotnika. Wolał spędzać czas na nauce niż z rówieśnikami. Samotne wieczory nad książkami wyszły mu na dobre, ponieważ znalazł się w nielicznym gronie stypendystów szkoły.
3) Pierwszą żoną Napoleona była Józefina, jednak rozwiódł się z nią, ponieważ nie dała mu potomka. Niedługo później ożenił się z Marią Austriaczką, z którą spłodził swojego następcę – Napoleona II Bonaparte.
4) Będąc jeszcze w związku małżeńskim z Józefiną, miał romans z Eleonorą. Spłodził z nią syna, co było dla niego dowodem na to, że nie jest bezpłodny. Myślał tak, ponieważ przez wiele lat starał się o dziecko z Józefiną. Początkowo nie chciał uznać syna i zgodzić się, aby nosił jego imię, dlatego Eleonora postanowiła ochrzcić go połową imienia ojca – Karol de Leon.
5) Napoleon i Józefina pisali do siebie niezliczone ilości listów miłosnych. Korespondowali nawet o rozwodzie. Rękopisy przetrwały próbę czasu, dzięki czemu możemy teraz czytać ich rozmowy przepełnione romantyzmem.
Cesarz Napoleon
6) Aby ceremonia koronacji na cesarza była bardziej widowiskową, Napoleon ściągnął do Paryża papieża, który odprawił mszę koronacyjną w katedrze Notre Dame w Paryżu. Podczas punktu kulminacyjnego ceremonii, Napoleon zabrał z rąk Piusa VII koronę i sam ją sobie nałożył na głowę. Miało to symbolizować, że to on jest źródłem zdobytej władzy, a nie boży namiestnik.
7) Napoleon był dość niski, dlatego nazywano go “Małym Kapralem”. Tak mówili złośliwcy, bo czy cesarza można nazywać kapralem?
8) Bonaparte dążył do ujednolicenia prawa. Stworzył tzw. Kodeks Napoleona (Code Napoleon), który modernizował przepisy prawa cywilnego. Utrzymał jednak pewien element poprzedniego stanu prawnego, tzw. śmierć cywilną. Osoba, wobec której orzeczono śmierć cywilną, zostawała pozbawiana wszelkich praw i traciła cały majątek, oraz prawo do dziedziczenia.
9) Cesarz Napoleon miał też niemały wpływ na dzieje Polski. U jego boku powstały legiony polskie we Włoszech, a po pokonaniu Prus stworzył na ziemiach polskich Księstwo Warszawskie.
Napoleon ciekawostki
10) Napoleon Bonaparte jest wśród historyków kontrowersyjną postacią. Z jednej strony uważany jest za wybitnego wodza, stratega, reformatora prawa, a z drugiej za autorytarnego tyrana.
11) Napoleon był zafascynowany piramidą Cheopsa. Podczas wyprawy do Egiptu spełnił swoje marzenie i wszedł do jej wnętrza. Poprosił, aby towarzysze zostawili go samego i spędził tam ponad godzinę. Do dziś nie wiadomo, co tam robił.
12) Oglądając portrety Napoleona, bardzo często można dostrzec na jego głowie charakterystyczne nakrycie. Nosił tego typu kapelusze już od 3. roku życia. Uważał, że to jego znak rozpoznawczy. A może z powodu swego wzrostu? Miał 1,68 cm.
13) Schyłek jego rządów określa się w historiografii jako “sto dni Napoleona”. Okres ten liczony jest od 1 marca, czyli jego powrotu z wyspy Elby do Francji, aż do abdykacji w 1815 roku, po przegranej bitwie pod Waterloo.
14) Nie jest do końca jasna przyczyna jego śmierci. Według niektórych badaczy, Napoleon został na zesłaniu otruty arszenikiem. Międzynarodowy zespół naukowców w 2007 roku obalił tę teorię, wysnuwając tezę, że Napoleon miał raka żołądka. Ponoć był w tak zaawansowanym stadium, że nawet współczesne metody leczenia nie byłyby w stanie pokonać choroby.
15) Dziesięć największych bitew Napoleona
Bitwa pod Rivoli
Bitwa pod piramidami
Bitwa pod Austerlitz
Bitwy pod Jeną i Auerstedt
Bitwy pod Iławą Pruską i Frydlandem
Bitwa pod Wagram
Bitwa pod Borodino
Bitwa nad Berezyną
Bitwa pod Lipskiem
Bitwa pod Waterloo
Napoleon ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Anegdoty o królach
Comments are closed