William Shakespeare (1564-1616) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru. Napisał 38 sztuk teatralnych i inne dzieła.
William Szekspir – ciekawostki
1) Istnieje ponad sto odmian i pisowni jego nazwiska. W czasach, w których żył zasady pisowni nie były jeszcze ściśle ustalone, stąd te różne wersje. Niektóre z nich to: Shakespeare, Shaxper, Shake-speare, Shakespear.
2) Chemicy z RPA zbadali fajki znalezione w ogrodzie domu Williama Szekspira w Stratford-upon-Avon. W ośmiu z 24. elementów fajek stwierdzono ślady marihuany.
William Szekspir – życie prywatne
3) W wieku 18. lat ożenił się z 8 lat starszą Anne Hathaway. Z tego związku udziła się córka Susanna oraz bliźnięta Hamnet i Judith. Hamnet zmarł w wieku 11 lat.
4) Istnieją uzasadnione podejrzenia, że William był biseksualny lub homoseksualny. W swoich dziełach bardzo często dwuznacznie adoruje mężczyzn, a jego stosunki z żoną były raczej chłodne. On mieszkał w Londynie, a ona wraz z dziećmi w Stratford (ponad 100 mil dalej). Gdy brali ślub, Anne była z nim w 3. miesiącu ciąży, dlatego badacze twierdzą, że był to jedyny powód ożenku.
5) Można śmiało stwierdzić, że Shakespeare był człowiekiem zamożnym. Zgromadził sporą fortunę, był posiadaczem kilku nieruchomości, w tym drugiego co do wielkości domu w ówczesnym Stratford.
6) W czasach Szekspira umiejętność czytania i pisania była zastrzeżona głównie dla mężczyzn oraz uprzywilejowanych grup społecznych. Nic dziwnego, że jego obie córki, a także rodzice, byli analfabetami.
7) Do tej pory badacze nie są w stanie sporządzić spójnej biografii Shakespeare’a. Nie ma żadnych informacji o ośmiu latach jego życia. Wiadomo jedynie, że w tym czasie urodziły się jego dzieci. Specjaliście zwykli nazywać ten okres “8 lat ciemnych”. Złośliwi prześmiewczo mówią, że był w tym czasie na urlopie “tacierzyńskim”.
William Szekspir – twórczość
8) Panująca wówczas królowa Elżbieta I była wielką fanką nie tylko teatru, ale także samego Szekspira. Według badaczy doszło nawet do spotkania królowej z dramaturgiem.
9) Shakespeare jest autorem wielu słynnych powiedzeń. To on jako pierwszy użył w swoich dziełach zwrotów:
“Być albo nie być! Oto jest pytanie”,
“Wszystko dobre, co się dobrze kończy”, oraz:
“Jak się kobieta uprze to diabła przegada”,
a także frazeologizmu “przełamywać lody” (breaking the ice).
10) Jeżeli Szekspirowi brakowało podczas pisania odpowiedniego określenia, po prostu tworzył nowe słowo. Co więcej, jego neologizmy wchodziły później w zasób angielskiego słownictwa. Według danych słownika Oxford, dzięki autorowi powstało ponad 3000 nowych słów.
11) Działalność Shakespeare’a kojarzy się głównie z pisaniem różnego rodzaju utworów literackich. Niewiele osób jednak wie, że dramaturg często występował jako aktor. Najczęściej grał w dramatach, zdarzały mu się także epizody w komediach.
William Szekspir i krytycy
12) Wbrew pozorom, Szekspir nie był powszechnie uwielbiany i miał wielu zagorzałych przeciwników. Wolter zwykł nazywać go “pijanym dzikusem”, a George Bernard Shaw odważył się nawet powiedzieć: “pozytywnie by mi ulżyło, gdybym mógł go wykopać i obrzucić kamieniami”.
13) Dramat “Romeo i Julia” obecnie uznawany jest za jedno z najlepszych dzieł Shakespeare’a, jednak początkowo spotkał się z krytyką. Samuel Pepys, angielski pamiętnikarz, napisał, że to najgorsza sztuka, jaką widział w życiu. Inni krytycy uznawali tę sztukę za nieudaną ze względu na fakt, że autor nie trzymał się ściśle klasycznych cech dramatu.
Hamlet i nie tylko
14) Film “Hamlet” z 1943 roku, to pierwsza angielska ekranizacja tego utworu. Do 2006 roku powstało ich w sumie ponad 50. Często powstają też ekranizacje “Romea i Julii” oraz “Makbeta”.
William Szekspir ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Szekspir – cytaty
> Anegdoty o pisarzach
Wybrane dzieła Szekspira
Komedie
Komedia omyłek (The Comedy of Errors; ok. 1591)
Stracone zachody miłości (Loves’ Labour’s Lost; 1594)
Poskromienie złośnicy (The Taming of The Shrew; 1594)
Dwaj panowie z Werony (The Two Gentlemen of Verona; 1590–1595)
Sen nocy letniej (A Midsummer Night’s Dream; 1595)
Kupiec wenecki (The Merchant of Venice; 1596)
Wiele hałasu o nic (Much Ado about Nothing; ok. 1598–1599)
Jak wam się podoba (As You Like It; 1599–1600)
Wieczór Trzech Króli (Twelfth Night or What You Will; 1600)
Wesołe kumoszki z Windsoru (The Merry Wives of Windsor; 1602)
Perykles, książę Tyru (Pericles, Prince of Tyre; 1608)
Wszystko dobre, co się dobrze kończy (All’s Well That Ends Well; 1602–1603)
Miarka za miarkę (Measure for Measure; 1604)
Cymbelin (Cymbeline; 1609)
Opowieść zimowa (The Winter’s Tale; 1610–1611)
Burza (The Tempest; 1611)
Dwóch szlachetnych krewnych (Two Noble Kinsmen, 1614)
Tragedie
Tytus Andronicus (Titus Andronicus; 1593)
Romeo i Julia (Romeo and Juliet; 1595)
Juliusz Cezar (The Tragedy of Julius Caesar; 1600)
Troilus i Kresyda (Troilus and Cressida; 1601)
Hamlet (Hamlet, Prince of Denmark; 1600)
Otello (Othello; 1605)
Król Lear (King Lear; 1605)
Makbet (Macbeth; 1606)
Antoniusz i Kleopatra (Antony and Cleopatra; 1606–1607)
Koriolan (Coriolanus; 1607)
Tymon Ateńczyk (Timon of Athens; 1608)
Comments are closed