Edward Gierek ciekawostki, najważniejsze informacje
Edward Gierek (1913-2001) – w latach 1970-1980 I sekretarz PZPR
Edward Gierek – rodzina i emigracja
1) Pochodził z rodziny robotniczej i choć wielu może to wydać się dość dziwne, była to bardzo religijna rodzina. Jego matka, po śmierci ojca w wypadku w kopalni Kazimierz, ponownie wyszła za mąż. Pomiędzy śmiercią ojca a wyjściem za mąż matki, przyjął jej nazwisko.
2) Rodzina Gierka na początku lat 20. wyemigrowała do Francji. Jako 13-letni chłopak, Gierek zaczął pracował jako ładowacz w kopalni Arenberg. W 1930 roku, pracował wraz z ojczymem w kopalni potasu w Ensisheim.
3) W maju 1931 roku, młody Edward, wstąpił do związków zawodowych i polskiej sekcji Francuskiej Partii Komunistycznej.
4) W 1934 roku, był głównym organizatorem strajku solidarnościowego ze zwalnianymi z kopalni Leforest Polakami. Za udział w tym wydarzeniu został deportowany do Polski, gdzie jeszcze w tym samym roku dostał powołanie do służby wojskowej. Służył w 1 Pułku Artylerii Motorowej.
5) W 1936 roku, wyemigrował do Belgii, gdzie działał w partii komunistycznej. Pracował w kopalni węgla kamiennego w Eisden.
6) Późną jesienią 1946 roku został członkiem jednoosobowego Komitetu Polskiej Partii Robotniczej w Belgii.
7) Jego powrót do Polski, nastąpił w 1948 roku. Zaraz potem wstąpił do PPR (Polskiej Partii Robotniczej).
8) W 1954 roku, został członkiem Komitetu Centralnego PZPR, oraz objął funkcję kierownika Wydziału Przemysłu Ciężkiego KC PZPR.
9) Od początku lat 60., zapowiadano go jako następcę Władysława Gomułki na stanowisku I Sekretarza KC PZPR.

I sekretarz PZPR. Pomożecie?
10) 20 grudnia 1970 roku, został mianowany I Sekretarzem KC PZPR.
11) “Pomożecie?” – to słynne pytanie wypowiedział Edward Gierek 24 stycznia 1971 r. z kilkuset stoczniowcami w Szczecinie, a dzień później w Gdańsku podczas spotkania z robotnikami. Miało to miejsce niedługo po grudniowej masakrze na Wybrzeżu.
Fragment wypowiedzi Gierka w Gdańsku był taki: „Możecie być towarzysze przekonani, że my, tak samo jak i wy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny i nie mamy innego celu jak ten, który żeśmy zdeklarowali, i to jest podstawowy program naszego działania. Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć. Jak, pomożecie?”
12) Dzięki swoim wizytom w młodości we Francji i znajomości języka francuskiego, Edward Gierek stał się ulubieńcem przywódców Zachodu. Władze Polski zaciągały wtedy kredyty, co m.in. spowodowało wzrost gospodarczy w Polsce. Budowano m.in. 300 tysięcy mieszkań rocznie. Zaczęto budować pierwsze autostrady, oraz drogi szybkiego ruchu (powstała słynna “gierkówka”). Dzięki wzrostowi gospodarczemu w 1971 roku Gierek podniósł wynagrodzenie, oraz emerytury i zasiłki rodzinne.
13) Edward Gierek wraz z ekipą, dążyli do unormowania stosunków z kościołem katolickim oraz z Watykanem. Gierek, jako pierwszy przywódca komunistyczny, spotkał się nawet z papieżem Pawłem VI. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża, to od Gierka wypłynęła depesza gratulacyjna do nowej głowy Kościoła.
14) To za Gierka wprowadzono do Konstytucji zapis o “wieczystej przyjaźni z ZSRR”.
Upadek rządów Gierka
15) W lipcu i sierpniu 1980 roku miały miejsce duże strajki. Powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy “Solidarność”. To był kres rządów Gierka.
16) W stanie wojennym, na polecenie generała Jaruzelskiego Edward Gierek został zatrzymany i internowany w ośrodku niedaleko Koszalina.
17) Lata osiemdziesiąte spędził w gronie rodzinnym. Zmagał się z pylicą płuc. Zmarł w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Został pochowany na cmentarzu w Sosnowcu Środuli. W 2007 roku w tym samym grobie, została pochowana żona Edwarda Gierka, Stanisława.
Edward Gierek ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Foto z archiwum holenderskiego, cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Dowcipy o PRL
> Ciekawostki o PRL
Comments are closed