Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Edward Gierek – zaskakujące ciekawostki

Edward Gierek ciekawostki życiorys
Email :26

Edward Gierek ciekawostki, najważniejsze informacje

Edward Gierek (1913-2001) – w latach 1970-1980 I sekretarz PZPR

Edward Gierek – rodzina i emigracja

1) Pochodził z rodziny robotniczej i choć wielu może to wydać się dość dziwne, była to bardzo religijna rodzina. Jego matka, po śmierci ojca w wypadku w kopalni Kazimierz, ponownie wyszła za mąż. Pomiędzy śmiercią ojca a wyjściem za mąż matki, przyjął jej nazwisko.

2) Rodzina Gierka na początku lat 20. wyemigrowała do Francji. Jako 13-letni chłopak, Gierek zaczął pracował jako ładowacz w kopalni Arenberg. W 1930 roku, pracował wraz z ojczymem w kopalni potasu w Ensisheim.

3) W maju 1931 roku, młody Edward, wstąpił do związków zawodowych i polskiej sekcji Francuskiej Partii Komunistycznej.

4) W 1934 roku, był głównym organizatorem strajku solidarnościowego ze zwalnianymi z kopalni Leforest Polakami. Za udział w tym wydarzeniu został deportowany do Polski, gdzie jeszcze w tym samym roku dostał powołanie do służby wojskowej. Służył w 1 Pułku Artylerii Motorowej.

5) W 1936 roku, wyemigrował do Belgii, gdzie działał w partii komunistycznej. Pracował w kopalni węgla kamiennego w Eisden.

6) Późną jesienią 1946 roku został członkiem jednoosobowego Komitetu Polskiej Partii Robotniczej w Belgii.

7) Jego powrót do Polski, nastąpił w 1948 roku. Zaraz potem wstąpił do PPR (Polskiej Partii Robotniczej).

8) W 1954 roku, został członkiem Komitetu Centralnego PZPR, oraz objął funkcję kierownika Wydziału Przemysłu Ciężkiego KC PZPR.

9) Od początku lat 60., zapowiadano go jako następcę Władysława Gomułki na stanowisku I Sekretarza KC PZPR.

Edward Gierek dowcipy PRL na wesoło komuna socjalizm PZPR
Otwarcie Zalewu Zemborzyckiego koło Lublina. Edward Gierek ciekawostki. Foto: Piotrzyk / cc by-sa 3.0

I sekretarz PZPR. Pomożecie?

10) 20 grudnia 1970 roku, został mianowany I Sekretarzem KC PZPR.

11) “Pomożecie?” – to słynne pytanie wypowiedział Edward Gierek 24 stycznia 1971 r. z kilkuset stoczniowcami w Szczecinie, a dzień później w Gdańsku podczas spotkania z robotnikami. Miało to miejsce niedługo po grudniowej masakrze na Wybrzeżu.

Fragment wypowiedzi Gierka w Gdańsku był taki: „Możecie być towarzysze przekonani, że my, tak samo jak i wy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny i nie mamy innego celu jak ten, który żeśmy zdeklarowali, i to jest podstawowy program naszego działania. Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć. Jak, pomożecie?”

12) Dzięki swoim wizytom w młodości we Francji i znajomości języka francuskiego, Edward Gierek stał się ulubieńcem przywódców Zachodu. Władze Polski zaciągały wtedy kredyty, co m.in. spowodowało wzrost gospodarczy w Polsce. Budowano m.in. 300 tysięcy mieszkań rocznie. Zaczęto budować pierwsze autostrady, oraz drogi szybkiego ruchu (powstała słynna “gierkówka”). Dzięki wzrostowi gospodarczemu w 1971 roku Gierek podniósł wynagrodzenie, oraz emerytury i zasiłki rodzinne.

13) Edward Gierek wraz z ekipą, dążyli do unormowania stosunków z kościołem katolickim oraz z Watykanem. Gierek, jako pierwszy przywódca komunistyczny, spotkał się nawet z papieżem Pawłem VI. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża, to od Gierka wypłynęła depesza gratulacyjna do nowej głowy Kościoła.

14) To za Gierka wprowadzono do Konstytucji zapis o “wieczystej przyjaźni z ZSRR”.

Upadek rządów Gierka

15) W lipcu i sierpniu 1980 roku miały miejsce duże strajki. Powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy “Solidarność”. To był kres rządów Gierka.

16) W stanie wojennym, na polecenie generała Jaruzelskiego Edward Gierek został zatrzymany i internowany w ośrodku niedaleko Koszalina.

17) Lata osiemdziesiąte spędził w gronie rodzinnym. Zmagał się z pylicą płuc. Zmarł w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Został pochowany na cmentarzu w Sosnowcu Środuli. W 2007 roku w tym samym grobie, została pochowana żona Edwarda Gierka, Stanisława.

Edward Gierek ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Foto z archiwum holenderskiego, cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Dowcipy o PRL
> Ciekawostki o PRL

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)