Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Niesamowite ciekawostki o Indiach

Indie ciekawostki o Indiach atrakcje Jaipur
Email :9

Indie ciekawostki i fakty, które warto poznać

Ciekawostki o Indiach

1) Nazwa Indie pochodzi od rzeki Indus.

2) Namalowana kropka na czole czyli bindi nie ma bynajmniej nic wspólnego z religią hinduistyczną. To po prostu ozdoba.

3) Szczególne traktowanie krów w Indiach (“święte krowy”) ma swoje źródło w historii. Jeden z władców wiedząc, że temu gatunkowi zwierząt grozi wyginięcie, wprowadził ich ochronę. Z czasem przepis ten obrósł w wiele legend, a krowy stały się przedmiotem kultu. Fakt, że Hindusi nie spożywają mięsa krów wynika z tradycji, a nie z religii.

4) Dlaczego Hindusi malują małym dzieciom węglem kręgi wokół oczu? Bo wierzą, węgiel dezynfekuje i dzięki temu będą mieli lepszy wzrok.

5) W wiosce Mawsynram (Indie) odnotowuje się najwyższą ilość opadów atmosferycznych na świecie. Średnio rocznie spada tam 11.872 mm wody. Średnia roczna suma opadów w Polsce, to ok. 600 mm czyli 20 razy mniej.

Złota Świątynia Indie ciekawostki o Indiach
Złota Świątynia w mieście Amritsar. Indie ciekawostki

Indie ciekawostki

6) Prochy zmarłego George’a Harrisona (1943-2001), jednego z czwórki zespołu The Beatles, zgodnie z jego ostatnią wolą zostały wsypane do indyjskiej rzeki Ganges. Harrison był wieloletnim wyznawcą Hare Kryszna.

7) Hindusi są podzieleni na kasty. Jeśli urodziłeś się w jednej kaście, już zawsze członkiem tej kasty będziesz. Pomiędzy kastami niedozwolone są bliskie kontakty, a już na pewno ślub.

8) W Indiach uroczystą stypę organizuje się 13 dni po pogrzebie. Uroczystość nazywa się Tehravin.

9) Kultura Hindusów jest inna niż Europejczyków. Na przykład w żadnym wypadku siedząc nie można zakładać nogi na nogę, gdyż można komuś wtedy pokazać spodnią część stopy (buta). To obraźliwe, gdyż ta część ciała jest “nieczysta”, gorsza.

10) Trzy z 10. największych (pod względem liczby mieszkańców) miast świata, znajduje się w Indiach. Są to: Delhi, Mumbaj i Kalkuta.

Indie ciekawostki: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Fort Amber w pobliżu Jaipur w Indiach

Zobacz też:
> Waranasi w Indiach

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)