Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Z czego słynie Gdańsk – 10 niezwykłych faktów

ciekawostki o Gdańsku zabytki Gdańska atrakcje
Email :3298

Niezwykle ciekawostki o Gdańsku, które koniecznie należy poznać. Co jest wyjątkowego w tym mieście, jakie tu są zabytki godne zobaczenia i miejsca warte odwiedzenia. Atrakcje turystyczne w Gdańsku. Dowiedz się, z czego słynie Gdańsk

1. Stocznia Gdańska i strajki

Największy zakład produkcyjny Gdańska (zbudowano tu ponad tysiąc statków) zaczął powstawać po II wojnie światowej, choć należy dodać, już w XIX wieku działała tu niemiecka stocznia. W 1967 r. stocznia otrzymała imię Włodzimierza Lenina. W 1970 r. wybuchł strajk w związku z rządowymi podwyżkami cen na żywność, który przekształcił się w starcia z policją. Zginęło kilkadziesiąt osób, a wydarzenia dziś upamiętnia 43-metrowy Pomnik Poległych Stoczniowców, od 1980 r. stojący obok wejścia do stoczni.

To w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku zaczął się strajk, powstał NSZZ Solidarność i podpisano tzw. porozumienia gdańskie. Zapoczątkowało to wielkie zmiany polityczne w Polsce.

Stocznia Gdańska w Gdańsku atrakcje
Z czego słynie Gdańsk? Stocznia Gdańska

2. Posąg Neptuna – fontanna

Zabytkowa Fontanna Neptuna, której częścią jest słynny posąg Neptuna z trójzębem z ręce, to prawdopodobnie najczęściej fotografowane miejsce Gdańska i symbol tego miasta. Fontanna stoi na Długim Targu przed Dworem Artusa i została zbudowana w latach 1606-1663. Co ciekawe, już wcześniej w tym miejscu znajdowała się studnia, a potem radni Gdańska postanowili postawić tu reprezentacyjny obiekt. Dodajmy, że Neptun, to starożytny bóg morza.

Po uszkodzeniu podczas II wojny światowej, posąg wywieziono poza miasto. Na swoje miejsce powrócił w 1957 roku.

posąg Neptuna fontanna z czego słynie Gdańsk ciekawostki
Fontanna z posągiem Neptuna, z lewej fragment Dworu Artusa. Z czego słynie Gdańsk

3. Westerplatte

Półwysep Westerplatte do 1845 r. był wyspą. Znajduje się na terenie Gdańska i miał znacznie strategiczne. Dlatego na niezamieszkanym terenie przed II wojną światową stacjonowało polskie wojsko. Przyjmuje się, że od ostrzału tego miejsca przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczęła się II wojna światowa. Przez 7 pierwszych dni września przed atakami przeważającymi siłami wroga, broniła się jednostka pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego.

Obrona Westerplatte stała się symbolem walki o wolność. Nazwa Westerplatte pochodzi z języka niemieckiego. West – to zachód, platte – to płyta.

wieża strażnicza na Westerplatte z czego słynie Gdańsk ciekawostki atrakcje
Wieża strażnicza na Westerplatte. Ciekawostki o Gdańsku

4. Lech Wałęsa

Robotnik Stoczni Gdańskiej (z zawodu elektryk), jeden z przywódców strajku z stoczni (1980), później prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Lech Wałęsa zyskał ogromną popularność w świecie i od zawsze jest związany z Gdańskiem.

> Lech Wałęsa ciekawostki

5. Żuraw Gdański (Brama Żuraw)

Jedna z najsłynniejszych budowli Gdańska, to położony nad rzeką Mołtawą dawny dźwig portowy i jedna z bram wodnych Gdańska. Jest to najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Wewnątrz tego zabytkowego budynku mieści się filia Narodowego Muzeum Morskiego. Żuraw którego obecny wygląd znamy, zbudowano w latach 1442-1444, lecz wiadomo, że wcześniejsza budowla stała tu już w 1363 roku.

Żuraw częściowo spalony w 1945 r., został potem zrekonstruowany i wpisany do rejestru zabytków w 1959 roku.

brama Żuraw Gdański z czego słynie Gdańsk ciekawostki zabytki atrakcje turystyczne
Z czego słynie Gdańsk? Brama Żuraw Gdański stoi nad rzeką Mołtawą

6. Stare Miasto i Droga Królewska

Ulica Długi Targ ma 200 metrów. Wraz z ulicą Długą tworzą tzw. Drogę Królewską. Przez cały rok, głównie w okresie letnim, trakt oraz sąsiednie ulice przemierzają turyści odwiedzający miasto, zatrzymując się w tutejszych kawiarniach. Jest tu wiele zabytków i wspaniałych kamienic. Wymieńmy tylko kilka.

Ratusz Głównego Miasta ul. Długa 46 ma strzelistą wieżę wysokości ponad 83 metry. Zbudowano go w XIV-XV wieku. Obecnie mieści się w min Muzeum Gdańska.

Brama Wyżynna (ul. Wały Jagiellońskie 2), dawna brama miejska wchodząca w skład miejskich fortyfikacji, została wybudowana w 1574 roku.

Droga Królewska zabytkowe kamienice w Gdańsku zabytki Gdańska
Zabytkowe kamienice stojące przy Drodze Królewskiej w Gdańsku

Dwór Artusa (Długi Targ 44) był miejscem spotkań kupców i giełdą, obecnie jest w nim oddział Muzeum Gdańska.

Złotą Bramę (ul. Złota) zbudowano w 1612 roku.

W Bramie Zielonej (ul. Długi Targ 24) zbudowanej w latach 1564–1568, jest jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

7. Stadion PGE Arena

Nowoczesna architektura, pojemność, wygląd przypominający bursztyn, idealne dopasowanie do terenu – to wszystko powoduje, że PGE Arena Gdańsk jest przez wielu nazywany najpiękniejszym stadionem w Polsce. Obiekt był jednym ze stadionów piłkarskiego turnieju EURO 2012.

obiekt piłkarski gdański stadion PGE-Arena w Gdańsku piłka nożna
Obiekt piłkarski – stadion PGE Arena w Gdańsku

8. Archikatedra Oliwska

Bazylika archikatedralna w Gdańsku-Oliwie (ul. biskupa Edmunda Nowickiego 5) została odbudowana w latach 1578–1583, w miejscu wcześniejszego kościoła i klasztoru. Wewnątrz jest zachwycające wyposażenie, w tym słynne XVII-wieczne organy, później przebudowane.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i pomnik rotmistrza Pileckiego

9. Niezwykłe muzea Gdańska

Interaktywne ekspozycje Europejskiego Centrum Solidarności (pl. Solidarności 1) otwarto w 2014 roku. Będąc w Gdańsku z pewnością warto odwiedzić to miejsce, aby poznać najnowszą historię.

Muzeum II wojny światowej (pl. Władysława Bartoszewskiego 1) otwarto w 2017 roku. Można tu poznać tragedię, jaką była II wojna światowa.

Wśród całej gamy placówek muzealnych są też m.in.
– Muzeum Narodowe
– Muzeum Gdańska (główny oddział i jego placówki)
– Muzeum Bursztynu
– Muzeum Poczty Polskiej

kościół bazylika Mariacka w Gdańsku zabytki Gdańska atrakcje
Zabytki Gdańska: wieża bazyliki Mariackiej

10. Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia NMP stoi przy ul. Podkramarskiej 5 i jest wspaniałym zabytkiem, zwanym “Koroną Gdańska”. Ten gotycki kościół zbudowano w latach 1346–1502. Po częściowych zniszczeniach podczas II wojny światowej, została odbudowana. Ma 5 tys. m² powierzchni, 195 m długości i wieżę wysoką na 77 metrów. Wewnątrz są m.in. rzeźby z początku XV wieku, a na niektórych ścianach polichromie z ok. 1500 roku. Wspaniały ołtarz główny powstał w 1517 roku.

Z czego słynie Gdańsk ciekawostki i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Kolejne ciekawostki o Gdańsku
> Gdynia
> Województwo pomorskie – ciekawostki, miasta

Comments are closed

Podobne artykuły