Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

  • Home
  • historia
  • Lubelski koziołek – wszystko, co warto o nim wiedzieć
ciekawostki

Lubelski koziołek – wszystko, co warto o nim wiedzieć

lubelskie koziołki Lublin atrakcje symbol Lublina herb
Email :33

Lubelski koziołek

Symbolem Lublina jest koziołek. Poznaj ciekawostki na tego temat, a także nieznane ciekawostki o Lublinie

Koziołek – symbol Lublina

1) Lublin nazywany jest kozim grodem, gdyż w jego herbie znajduje się kozioł, wspinający się na krzew winogron. Postać koziołka z herbu nawiązuje do legendy umiejscowionej w czasach króla Władysława Jagiełły, gdy lubelski gród atakowały wojska tatarskie. To za jego czasów Lublin otrzymał prawa miejskie.

2) Najstarszy wizerunek koziołka pojawił się na dokumencie z 1401 roku. Kozioł oparty o krzew winogron po raz pierwszy znalazł się na pieczęci miasta w XVI wieku.

3) Koziołka – symbol Lublina, można spotkać na różnego rodzaju pamiątkach z miasta. Są koziołki pluszowe, ze sznurka, postacie koziołka pojawiają się na koszulkach i innych gadżetach (np. magnesy na lodówki). Są też do nabycia książeczki z koziołkiem.

koziołek lubelski ciekawostki Lublin herb koziołki lubelskie
koziołek lubelski ciekawostki Lublin herb koziołki lubelskie

Figurki koziołków – Szlak Lubelskiego Koziołka

4) Obok Bramy Krakowskiej od 2022 r. stoi metalowa figura koziołka, imieniem Kazik. Ma 70 cm wysokości, a jego imię nawiązuje do króla Kazimierza Wielkiego, za czasów którego wybudowano Bramę Krakowską. Inny koziołek, imieniem Onufry, znajduje się niedaleko, bo przy schodach do lubelskiego ratusza. Jego imię nawiązuje do Onufrego Kaszarnego, miejskiego hejnalisty (zmarł w 2019 roku).

5) We Wrocławiu są postacie krasnali, a Lublin ma koziołki, które promują miasto. Szlak Lubelskiego Koziołka sukcesywnie się powiększa i już jest lokalną atrakcją turystyczną. Oprócz wspomnianych wyżej Kazika i Onufrego, obok najstarszego lubelskiego szpitala przy ul. Staszica jest figurka Stasia (imię od Stanisława Staszica), a na tarasie Lubelskiego Centrum Konferencyjnego siedzi koziołek Lucek (LuCeK). Docelowo w Lublinie planowanych jest kilkanaście różnych figurek koziołka. Wykonanie jednej figurki kosztuje ponad 20 tys. złotych.

lubelski koziołek ciekawostki Lublin
Figurka przy Bramie Krakowskiej. Lubelski koziołek ciekawostki

6) Fundacja Lubelskie Koziołki (ul. Jezuicka 19) powstała w 2001 roku i działa pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublina. To dzięki niej pojawiają się w Lublinie wspomniane wyżej figurki koziołków. Norbert Podleśny z fundacji informował, że pomysł figurek koziołków był inspirowany wrocławskimi krasnalami.

Kolejne ciekawostki o lubelskich koziołkach

7) W 2001 roku przy ul. Wróblewskiego, tuż przy deptaku ul. Krakowskie Przedmieście, stanęło poidełko z wodą dla ludzi, którego ważną częścią jest postać koziołka, z metalu. Jest to miejsce dosyć często fotografowane przez turystów. 15 czerwca 2023 r. po kilku miesiącach przerwy, ten koziołek powrócił na swoje miejsce. Kilkumiesięczna przerwa była spowodowana uszkodzeniem figury koziołka przez samochód parkującego tu kierowcy.

Dodamy, że jest to jedno z 17. poidełek ustawionych w Lublinie przez MPWiK. Co ciekawe, kopia tego poidełka z koziołkiem stoi w Windsorze. To kanadyjskie miasto jest jednym z miast partnerskich Lublina.

8) Koziołek Kręciołek – to tytuł spektaklu dla dzieci powyżej lat 5, który przygotowano z okazji jubileuszu 700-lecia Lublina. 70-minutowy spektakl przygotował Teatr im. Andersena. Autorem tekstu jest Zbigniew Dmitroca, a reżyserem spektaklu Bogusław Burski.

lubelski koziołek ciekawostki Lublin
Poidełko z wodą. Lubelski koziołek ciekawostki

9) Człowiek przebrany za koziołka w kwietniu 2014 r. towarzyszył przewodnikowi, który oprowadzał chętnych po lubelskim Starym Mieście. Postać koziołka miała zachęcić do odkrywania Lublina przez jego najmłodszych mieszkańców.

10) We wrześniu 2017 r., w godzinach 9-17 przy ul. Lubartowskiej 77 prezentowano wystawę, której bohaterem był lubelski koziołek. Rysunki prezentowane na tej ekspozycji każdy chętny mógł pokolorować. Później rysunki zostały wykorzystane na pocztówkach i ekotorbach.

11) W 2023 r. odbyła się kolejna, 47. edycja zawodów pływackich “O Laur Lubelskiego Koziołka“. Aktualnie w tych dorocznych zawodach bierze udział kilkuset zawodników.

12) Dom Koziołka Lubelskiego mieści się przy ul. Świętoduskiej. Podczas interaktywnego pokazu można dowiedzieć się wielu informacji o historii Lublina i koziołka lubelskiego. Pokazy odbywają się przez cały tydzień, kilka razy dziennie. Miejsce jest przeznaczone głównie dla najmłodszych.

lubelski koziołek ciekawostki Lublin
Onufry na schodach ratusza. Lubelski koziołek ciekawostki

Mało znane historyczne ciekawostki o Lublinie

13) Brama Krakowska jest odchylona 80 cm od poziomu.

14) W Baszcie Gotyckiej (sto blisko Bramy Krakowskiej) niegdyś wytwarzano świece.

15) Wśród znanych osób związanych z Lublinem, jest pisarz Bolesław Prus czyli Aleksander Głowacki (1847-1912). Urodzony w podlubelskim Hrubieszowie, w Lublinie spędził część młodości. Mieszkał podobno w kamienicy przy ul. Olejnej 8 na Starym Mieście. W Lublinie chodził do szkoły (była w zabudowaniach pojezuickich przy placu Katedralnym), a potem do gimnazjum przy ul. Narutowicza 12. Do dziś w zbiorach Archiwum Państwowego w Lublinie jest jego świadectwo maturalne.

Późniejszy pisarz był aresztowany przez Rosjan i osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim. W Lublinie poznał swoją pierwszą żonę Oktawię Trembińską i 14 stycznia 1875 r. wzięli ślub w kościele św. Ducha.

W kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście miał swój sklep Jan Mincel. Stał się pierwowzorem postaci, którą znamy z powieści “Lalka”. Dodamy, że w Lublinie mieszkał też wtedy urzędnik Stanisław Wokulski.

Lubelski koziołek ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Więcej ciekawostek i informacji o Lublinie:
> Wszystko o lubelskim cebularzu
> Ciekawostki o herbie Lublina
> Kościoły Lublina
> Lubelskie pałace
> Historia lubelskich Żydów

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)